Aktualitet

Ndryshon varësia, Shërbimi i Ortopedi-Traumatologjisë shkon tek Spitali i Traumës

Shërbimi Universitar i Ortopedi-Traumatologjisë tashmë do të jetë në varësinë e Spitalit Universitar të Traumës. Deri më tani ky shërbim ishte pjesë e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, ndonëse ambientet e tij...

 

Humb jetën një 6-vjeçar në QSUT, policia dyshon si shkak prekjen nga gripi

Një fëmijë gjashtë vjeçar me origjinë nga Kukësi por banues në Sauk, me iniciale A.Z., ka humbur jetën ditën e djeshme për shkaqe ende të pa konfirmuara në spitalin “Nënë Tereza” në Tiranë. Dushimet e mjekëve mësohet...

 

Shënohet viktima e parë nga një superbakter rezistent ndaj gjithë antibiotikëve

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shënohet viktima e parë si pasojë e një superbakteri që ka rezultuar rezistent ndaj 26 antibiotikëve të ndryshëm. 70-vjeçarja nga Nevada ishte rikthyer në...

 

Përpjekje dhe lot për të mbajtur në jetë 29-vjeçaren. Në Spitalin e Peshkopisë përmes fotove

Në korridore sheh mjekë dhe infermiere që vrapojnë të japin ndihmën e parë, njerëz që luftojnë për jetën, familjarë që luten me zë për një mundësi të dytë…Ishte vetëm 29 vjeç! Kishte nevojë për ndihmë Trokitëm...

 

‘Heronjtë e heshtur’ të spitalit të Peshkopisë, i shpëtojnë jetën gruas shtatzënë

Një mrekulli ndodhi sot në spitalin e Peshkopisë. Personeli dha gjak dhe shpëtoi jetën e një gruaje shtatzënë, e cila rrezikonte të humbte jetën bashkë me beben. Nga fshatrat e Bulqizës gruaja shtatzanë u dërgua me urgjencë në...

 

Hetim administrativ mbi diskriminimin e fëmijëve të sëmurë me leucemi. TFL dhe KSHH vënë në lëvizje Komisionerin

Shoqatat Together for Life dhe Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) vlerësojnë vendimin e dhënë nga Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi lidhur me fëmijët që vuajnë nga sëmundja e Leucemisë. Vendimi vjen pas kërkesës së...

 

Nuk zbatuan urdhrin e MSH-së, gjobë për institucionet arsimore jopublike

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka kryer inspektime në disa institucione jo publike të arsimit parauniversitar dhe universitar në të gjithë vendin për të parë nëse i janë bindur urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë për...

 

Një tjetër viktimë nga gripi

Një tjetër person ka ndërruar jetë mbrëmjen e 11 janarit si pasojë e virusit të gripit. Ministria e Shëndetësisë njofton se humbi jetën në Sanatorium nga gripi një 76-vjeçar nga Tirana. Pacienti ka rezultuar pozitiv me virusin...

 

Pogradec, gjen vdekjen ndërsa lahej në dush

Një 27-vjeçar në qytetin e Pogradecin ka gjetur vdekjen gjatë orëve të pasdites teksa ishte duke bërë dush. Nga të dhënat e para dyshohet se 27-vjeçari Fatjon Lepa ka vdekur si pasojë e një ataku kardiak. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

 

Ndahet nga jeta këngëtarja Anita Take

Është shuar mbrëmjen e së enjtes këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë shqiptare, Anita Take. Artisja u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare. Mësohet se artistja ka ndërruar jetë në banesën e saj. Këngëtarja e madhe Anita Take...