Aktualitet

Skandali, tregjet dhe supermarketet shqiptare të mbushura me mish Brazili

Skandali i zbuluar se Brazili ka eksportuar mish të kalbur drejt Europës dhe Azizë tronditi mbarë tregjet e tregtimit të mishit në botë. Po situata në Shqipëri si është? Emisioni BOOM në Ora News investigoi pikat e shumicës dhe...

 

Francesk Radi në gjendje të rëndë, familjarët bëjnë apel për kurim jashtë vendit

Kantautori i njohur Françesk Radi ka pësuar hemorragji cerebrale dhe ndodhet në gjendje të rëndë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Bashkëshortja e tij zonja Tefa Radi konfirmon gjendjen e rënduar të artistit...

 

LAJMI I FUNDIT/ Enkel Joti emërohet drejtor i QSUT-së

Enkel Joti do të jetë drejtori i ri i Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Joti u prezantua sot nga ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastriliu, e cila la postin e drejtueses në QSUT dhe mori atë të ministres së Shëndetësisë...

 

Mjeku gjerman: Largimi i mjekëve nga Shqipëria nuk është çështje parash

Bisedoi: Denisa Canameti Në një kohë kur numri i mjekëve të larguar nga Shqipëria drejt Gjermanisë sa vjen e rritet, ka edhe mjekë gjermanë që zgjedhin Shqipërinë. Salah el Dsoki është kardiokirurg i lindur dhe rritur në Gjermani,...

 

Të rrethuar nga gripi i shpendëve, ekspertët: Nuk jemi prekur

Në disa shtete në kufi më Shqipërinë janë vënë re shenja të gripit të shpendëve, por autoritetet thonë se vendi ynë nuk është prekur. “Shqipëria nuk konsiderohet vend i prekur, por është vend me rrezikshmëri të lartë...

 

24 vjeç, me kancer. Mikeshat e saj thirrje për ndihmë: Duhen të ardhura për të përballuar sëmundjen

Denisa Canameti Sëmundja e kancerit po bën “kërdinë” midis të rinjve. Kjo sëmundje nuk ka kursyer as Megin, vetëm 24 vjeç. Mikeshate saj, kanë nisur një fushatë sensibiliuezse për të mbledhur të ardhura, pasi Megi gjendet...

 

Qytetarët: Fasadë, spitalet s’kanë ilaçe. Rama: Gënjeshtër!

Denisa Canameti Kryeministri i vendit Edi Rama është tepër aktiv në rrjetet sociale. Jo vetëm përmes postimeve të vazhdueshme të videove apo fotove, por edhe përmes komunikimit të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ditën e djeshme Rama...

 

Dita Botërore e Turbekulozit: ‘Të bashkuar për t’i dhënë fund turbekulozit – askush të mos harrohet’

Dita Botërore e Turbekulozit shënohet çdo vit në 24 mars si një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me sëmundjen e TB-së, si dhe të nxjerrë në pah të gjitha përpjekjet për parandalimin dhe kontrollin e TB-së. Është...

 

Analizat tumorale, kosto e shumëfishtë për xhepat e pacientëve

Denisa Canameti Në QSUT nuk realizohen analizat më të domosdoshme për të vendosur diagnozën e pacientëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për sëmundje tumorale. Problematike për sëmundjet tumorale mbetet mosmarrja në ngarkim diagnostik...

 

Kriza ekonomike dhe të rinjtë e arsimuar, në papërputhshmëri me tregun e punës

Denisa Canameti “Ciao sono Sara la contatto dal ufficio centrale di …” është fjalia e parë që artikulojnë qindra të rinj brenda një salle call-centeri. Termi i huazuar nga anglishtja që nënkupton qendër-telefonuese apo qendër-shitjeje,...