Aktualitet

Qytetarët: Fasadë, spitalet s’kanë ilaçe. Rama: Gënjeshtër!

Denisa Canameti Kryeministri i vendit Edi Rama është tepër aktiv në rrjetet sociale. Jo vetëm përmes postimeve të vazhdueshme të videove apo fotove, por edhe përmes komunikimit të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ditën e djeshme Rama...

 

Dita Botërore e Turbekulozit: ‘Të bashkuar për t’i dhënë fund turbekulozit – askush të mos harrohet’

Dita Botërore e Turbekulozit shënohet çdo vit në 24 mars si një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me sëmundjen e TB-së, si dhe të nxjerrë në pah të gjitha përpjekjet për parandalimin dhe kontrollin e TB-së. Është...

 

Analizat tumorale, kosto e shumëfishtë për xhepat e pacientëve

Denisa Canameti Në QSUT nuk realizohen analizat më të domosdoshme për të vendosur diagnozën e pacientëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për sëmundje tumorale. Problematike për sëmundjet tumorale mbetet mosmarrja në ngarkim diagnostik...

 

Kriza ekonomike dhe të rinjtë e arsimuar, në papërputhshmëri me tregun e punës

Denisa Canameti “Ciao sono Sara la contatto dal ufficio centrale di …” është fjalia e parë që artikulojnë qindra të rinj brenda një salle call-centeri. Termi i huazuar nga anglishtja që nënkupton qendër-telefonuese apo qendër-shitjeje,...

 

Godet mjekun e Urgjencës brenda spitalit, arrestohet 32-vjeçari

Një 32-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit pasi ka ushtruar dhunë ndaj një mjeku roje në Urgjencën e Spitalit Kirurgjik të këtij qyteti. Në pranga ka rënë Andrea Vogli, banues në Cërrik. Policia thotë se “i riu...

 

Sëmundjet e zemrës shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve në Shqipëri. Mjekët: Fëmijët të rrezikuar, po ushqehen keq

Denisa Canameti Sëmundjet kardiovaskulare në Shqipëri shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve, duke zënë vendin e parë si shkak i të gjitha vdekjeve, ndaj mund të konsiderohen si sëmundjet me peshën më të madhe në shoqërinë shqiptare....

 

Lushnjë, hirra e baxhos rrezikon shëndetin e 4.500 banorëve

Rreth 4.500 banorë të fshatrave Kemishtaj, Mërtisht dhe Goricë në Divjakë vuajnë nga ndotja e ujit të pijshëm, që sjell një baxho e cila ushtron veprimtarinë në zonë prej kohësh. Hirra e baxhos shkakton ndotje pasi derdhet në...

 

Shifra alarmante/ Të rinjtë shqiptarë po vdesin nga tumori. Mjekët: E ardhmja katastrofë

Mjekët pohojnë se vitet e mëvonshme do të jenë një katastrofë në përhapjen e sëmundjes, nëse nuk rritet kontrolli mbi sigurinë ushqimore, nuk frenohet duhanpirja dhe nuk ulet ndotja në mjedis. Prevalenca për mijë banorë më...

 

“Medalje e Artë” për studenten e mjekësisë

Bisedoi: Dorina Reci Aurela Kullolli është 1 ndër 31 Medalistët e Artë nga gjithë Shqipëria e vlerësuar nga kryeministri i Shqipërisë, z.Edi Rama dhe ministria e Arsimit dhe Sportit znj.Lindita Nikolla, me motivacionin: Për rezultate...

 

Dita Botërore e Ujit: 2.4 miliardë njerëz jetojnë pa higjienën themelore

Rekomandimet e para të rëndësishme mbi problemet e lidhura me ujin dhe pasurive ujore janë formuluar në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për uijin, e cila u mbajt në vitin 1977 në Mar del Plata (Argjentinë), pas Konferencës së...