Box 1

Kur pastërtia e tepërt të bën dëm

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Higjienizues për duart gjithmonë në çantë, shtëpia që mban erë të mirë, dyshemeja që shkëlqen nga larja me detergjente të çdo lloji. Fanatikët...

 

Bakteri salmonela ‘mund të vrasë kancerin’

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Bakteri që shkakton helmim të ushqimit mund të përdoret për të zhdukur kancerin, thonë ekspertët e shëndetësisë. Ata kanë zhvilluar një formë...

 

Studimi më i fundit: Letargjia mund të kurojë kancerin vdekjeprurës brenda 10 vitesh

  Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kanceri mund të kurohet brenda 10 vitesh duke vendosur pacientët në “gjumë të thellë”, shpresojnë ekspertët. Shkencëtarët kanë zbuluar...

 

Shifra tronditëse, si po sëmuret Shqipëria

Produktiviteti i popullatës shqiptare po cenohet rëndë prej fenomeneve në rritje të emigracionit, plakjes së popullsisë, rënies së lindjeve dhe përkeqësimit të frikshëm të shëndetit, që pritet të japin ndikim të ndjeshëm...

 

Për një buzëqeshje hollivudiane! Ja disa teknika për zbardhjen e dhëmbëve në kushte shtëpie

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Shumë njerëz ëndërrojnë për dhëmbë të bardhë si bora, të bukur dhe të shëndetshëm, por shumë pak guxojnë të provojnë teknikat për zbardhjen...

 

Shtrëngimet në gjoks, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të zemrës?!

Arteriet koronare janë enët e mëdha të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak të oksigjenuar. Sëmundja e arteriereve koronare shfaqet kur ato preken nga ateroskleroza apo dëmtohen. Zhvillimi i pllakave aterosklerotike ngushton arteriet...

 

Hipotiroidzmi tek fëmijët, shenjat paralajmëruese dhe problemet që sjell në shëndet

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Hipotiroidizmi i lindur është një gjendje që prek gjëndrën tiroide, e cila është një organ i vogël i vendosur në pjesën e poshtme të qafës....

 

Pyet mjekun: Pse disa persona nuk i fiksojnë dot emrat e njerëzve?

Pse disa persona nuk i fiksojnë dot emrat e njerëzve? Përgjigjet dr. Matilda Meta, mjeke neurologe pranë Qendrës Shëndetësore të Specialiteteve Nr.1 Në qoftë se disa persona nuk i fiksojnë dot emrat e njerëzve, kjo nuk do të thotë...

 

Problemi i zakonshëm shëndetësor që shumë meshkuj e injorojnë – derisa të pësojnë atak në zemër

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Sëmundja koronare e zemrës është shkaktari kryesor i vdekjeve tek meshkujt, ku gati 20% e burrave të moshës 60-79 vjeç preken nga ajo, sipas Shoqatës...

 

Deformimi i shtyllës kurrizore të fëmijës, shenjat paralajmëruese dhe rreziqet që mbart

Për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndeti’: Endrit Mone, fizioterapist Lojërat e tepërta në celular, qëndrimi me orë të tëra para televizorit e internetit, si dhe çanta e mbushur me libra, po bëhen shkak për shfaqjen...