Box 2

7 shenja të çuditshme që paralajmërojnë për probleme me zemrën

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shenjat për atak në zemër, ose çdo problem tjetër me këtë organ, shpesh janë ‘tinëzare’ ose të pakuptueshme. Ato godasin atëherë kur nuk e pret, dhe këtu nuk përjashtohen as gratë...

 

Xhenxhefili, përdorimi për migrenën, artritin, dhimbjet në stomak…

Përshtati në shqip: Blertina Koka Xhenxhefili, i cilësuar nga mjekësia kineze dhe Ayurveda si ‘erz shëruese’, ka një sërë përfitimesh shëndetësore të vërtetuara edhe nga shkenca. Ai nuk trajton vetëm të përzierat në mëngjes....

 

Ushqimi në moshën e tretë

Blerina Bombaj, dietologe Parafytyroni per një moment veten tuaj në moshën 60, 75 ose edhe 90 vjeç. A dukesh fizikisht i shëndetshëm dhe në formë? A mund ta shohësh veten duke shëtitur buzë detit me miq, duke hedhur një top me fëmijët...

 

Gjimnazi Aleks Buda, pjesë e trajnimit të TFL mbi çështjet mjedisore

Elena Beta “Duke qenë se ndotja e ajrit është shumë e lartë, tejet mbi normat e lejuara, mendoj se gjithsecili prej nesh duhet të kontribuojë sidomos duke përdorur transportin urban, biçikletën dhe ecjen në këmbë. Në...

 

Studim: Dozat e larta të Vitaminës C parandalojnë përhapjen e kancerit në trup

Përshtati në shqip: Blertina Koka Vitamina C mund të ndalojë përhapjen e kancerit në trup, sugjeron një studim i ri. Testimet laboratorike të kryera nga shkencëtarët britanikë zbuluan se nivelet e larta të kësaj lënde ushqyese...

 

Këto janë ushqimet “Made in China” që duhet të evitoni

Përgatiti për gazetën “Shëndet +” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Në ditët e sotme, gjithnjë e më shumë njerëzit po bëhen të vetëdijshëm për faktin se shumë prej ushqimeve që konsumojnë çdo ditë janë të importuara...

 

Pyet mjekun: Kam probleme me marramendjen

Kam probleme me marramendjen që nga lindja e djalit (sot 5 vjeç). I kam bërë të gjitha analizat, por më dalin mirë. Ju lutem më ndihmoni ç’të bëj? Përgjigjet mjekja ORL pranë poliklinikës së specialiteteve nr. 3 në Tiranë,...

 

Mëngjese të shëndetshme për të sëmurët me diabet

Blertina Koka Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për të gjithë ne. Ai na siguron energjinë që na duhet gjatë ditës. Një mëngjes i shëndetshëm ndihmon gjithashtu në mbajtjen e një peshe ideale të trupit, një nga faktorët...

 

Trajtimi i kapsllëkut përmes edukimit të zorrës

Valdete Malaj, gastrohepatologe në Poliklinikën e Specialiteteve numër 3, Tiranë Si rregull një pacient duhet të dalë jashtë 1 herë në 24 orë. Nëse kalon mbi 24 orë pa dalë jashtë, atëherë quhet kapsllëk ose konstipacion. Kapsllëku...

 

5 ‘armiq’ të mëlçisë, që nuk kanë lidhje me alkoolin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Mëlçia quhet ndryshe laboratori i organizmit. Ajo bën një punë fantastike në filtrimin e të gjitha gjërave të dëmshme në trup. Ky organ jetësor kryen një sërë funksionesh të rëndësishme...