Box 3

6 ushqime anti-plakje që duhet t’i provoni

Përshtati në shqip: Blertina Koka Do të donit të shtonit vite në jetën tuaj ose jetë në vitet tuaja? Ka disa ushqime anti-plakje që mund t’ju ndihmojnë t’i bëni të dyja. Dieta luan rol në dëmtimin e radikaleve të lira (duke...

 

Është koha e detoks! Ja cilat lëngje mund të detoksikojnë dhe tonifikojnë trupin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse po kërkoni për një mënyrë natyrale për të humbur kilet e tepërta ose thjesht për të detoksikuar trupin, Bright Side ka një zgjidhje për ju. Këto lëngje ‘mrekulli’ nuk janë vetëm të...

 

Pije energjike + alkool, një kombinim i rrezikshëm

Përshtati në shqip: Blertina Koka Përzierja e pijeve energjike me alkoolin mund të jetë një kombinim i rrezikshëm, duke rritur rrezikun e aksidenteve dhe dëmtimeve, sugjeron një studim i ri kanadez. Kafeina tek pijet energjike i mban...

 

Lushnjë, hirra e baxhos rrezikon shëndetin e 4.500 banorëve

Rreth 4.500 banorë të fshatrave Kemishtaj, Mërtisht dhe Goricë në Divjakë vuajnë nga ndotja e ujit të pijshëm, që sjell një baxho e cila ushtron veprimtarinë në zonë prej kohësh. Hirra e baxhos shkakton ndotje pasi derdhet në...

 

Vaji i mentes, një armë e mirë për të djegur kaloritë e tepërta!

Përgatiti për gazetën “Shëndet +” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Vaji i mentes është një antimikrob shumë i mirë. Ai mund të përdoret për fërkim kur keni probleme me venat, por mund të përdoret edhe për lyerjen e këmbëve...

 

Panxhari, a bën mirë për diabetin?

Blerina Bombaj, dietologe Kohët e fundit, fjala “superushqim” përdoret më së shumti, por jo gjithmonë me vend! A është e vërtetë që panxhari modest hyn në kategorinë e superushqimeve? Nëse studimet, të cilat kanë...

 

8 ushqimet më të mira për rritjen dhe forcimin e kockave

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dy lëndë ushqyese janë të rëndësishme për forcimin e kockave: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturën e kockave dhe dhëmbëve, ndërsa vitamina D përmirëson absorbimin e kalciumit dhe...

 

Mënyra më e mirë për parandalimin e kancerit të mushkërive tek duhanpirësit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Duhanpirësit duhet të sigurohen të konsumojnë më shumë fruta dhe perime për të parandaluar sëmundjen vdekjeprurëse të mushkërive, paralajmërojnë shkencëtarët. Konsumimi i tyre në 5 racione...

 

Keni dhimbje fyti në mëngjes? Një formulë që do t’ju lehtësojë

  Rolina Naco, dietologe Përbërësit: – Shafran Indie pluhur – mjaltë – vaj ulliri – limon ose portokall i shtrydhur – arra I konsumoni të gjitha bashkë të grira, nga 1 lugë esëll çdo mëngjes. Mund...

 

Çfarë ndodh nëse pini kafe para palestrës?

Rolina Naço, dietologe 1. Sipas studimeve, konsumimi deri ne 2-3 kafe para palestrës mund të na ndihmojë për të djegur më shumë kalori pas aktivitetit fizik! 2. Konsumimi i kafes para palestrës ndihmon ne qarkullimin më të mirë...