Box 3

Pyet mjekun: Kalova gripin, por më ka mbetur kolla! A është gjë shqetësuese?

Përshëndetje! Në dhjetor kalova gripin me kollë, temperaturë të lartë dhe ethe. Kolli më zgjati ca si shumë, pavarësisht mjekimit me Ampicillinë capsule 3×2, shurup Bisolvon 2×30 pika dhe 3 ditë nga 1 ampulë Prednizolon. Pas këtij...

 

Rikthejuni shkëlqimin mobilieve të vjetra prej druri me vaj dhe uthull molle

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’  Me pak vaj ulliri dhe uthull molle mund t’u ktheni shkëlqimin mobilieve të vjetra prej druri. Vaji i ullirit i kthen shkëlqimin sipërfaqeve dhe krijon një shtresë...

 

Si t’i dallojmë nishanet normalë nga të rrezikshmit?

Përshëndetje! Jam 26 vjeçe. Kam shumë nishane në trup veçanërisht në pjesën e kurrizit. Kam lexuar që nishanet mund të bëhen të rrezikshëm. Doja të pyesja një mjek se si të dallojmë nishanet normalë nga ata të pazakontë? Përgjigjet...

 

8 kombinimet më të mira për mëngjes

Blerina Bombaj / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ 1. Kos i bërë vetë, tërshërë, fara lini, fruta pylli, 1 lugë mjaltë, pak kanellë. Ky mëngjes është i përshtatshëm për të gjithë ata që duan të kontrollojnë...

 

Mungesa e orgazmës tek gratë, si kurohet

Për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kozeta Mustafaraj, obstetër-gjinekologe Anorgazma është përkufizimi mjekësor që i bëhet vështirësisë për arritjen e orgazmës pas një stimulimi të mjaftueshëm seksual. Kjo...

 

Ndotja e ajrit, shkak për lindjet e parakohshme?!

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Ndotja e ajrit mund të jetë shkaktar i miliona lindjeve të parakohshme që ndodhin çdo vit në të gjithë botën, mendojnë shkencëtarët. Ndotësit...

 

Si të dallojmë fëmijët e lindur me defekte në zemër?

Çdo vit në vendin tonë diagnostikohen 250-300 fëmijë me defekte të lindura të zemrës. Prof. Numila Kuneshka, mjeke kardiopediatre, shefe e Shërbimit të Pediatrisë së Përgjithshme në QSUT, në kuadër të Javës së Ndërgjegjësimit...

 

Mizori/ Mësuesja i thotë vogëlushes me leucemi: ‘Nuk mund të jesh e bukur nëse je tullace’

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Një mësuese në Pensilvani është pushuar nga puna, pasi i tha një vogëlusheje, vetëm 5 vjeç, e cila i ka mbijetuar kancerit, se nuk mund të...

 

Dieta që ju shpëton nga kolesteroli i lartë dhe mbron zemrën

Përshtati në shqip: Blertina Koka /  Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’:  Dieta mesdhetare ndihmon njerëzit që rrezikohen nga sëmundjet e zemrës, konfirmojnë shkencëtarët. Gjatë një studimi të ri, ata zbuluan se...

 

4 ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Ju bien shumë flokët? Nuk jeni të vetmit. Me miliona njerëz në të gjithë botën bëhen tullacë me kalimin e moshës, dhe shumë të tjerë...