Box 4

Ushqimi i shpejtë, me pak kalori, që mund t’i forcojë kockat

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kumbullat e thata njihen më së shumti për luftimin e kapsllëkut. Por, si duket, ato mund të bëjnë edhe më shumë për shëndetin tuaj. Një studim i fundit nga Texas A&M thotë se kumbullat e...

 

Qytetarët: Fasadë, spitalet s’kanë ilaçe. Rama: Gënjeshtër!

Denisa Canameti Kryeministri i vendit Edi Rama është tepër aktiv në rrjetet sociale. Jo vetëm përmes postimeve të vazhdueshme të videove apo fotove, por edhe përmes komunikimit të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ditën e djeshme Rama...

 

Shkaktari më i zakonshëm i kancerit? Thjesht fati i keq

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumica e llojeve të kancerit shkaktohen nga gabime rastësore në kodin gjenetik, që ndajnë qelizat, ka zbuluar një studim i ri. Pavarësisht besimit të gjerë se sëmundja zakonisht trashëgohet ose...

 

5 shenja të çuditshme që tregojnë se jeni të dehidratuar

Trupi ka disa mënyra interesante për t’ju treguar se duhet të konsumoni më shumë ujë. Ja cilat shenja duhet të keni parasysh: Erë e keqe nga goja – Pështyma ka aftësinë të luftojë bakteret. Nëse jeni të dehidratuar, bien...

 

Ushqimet më të mira për lehtësimin e dhimbjeve në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dhimbja e stomakut mund të shkaktohet për arsye të ndryshme, duke filluar nga ushqimet e helmuara deri tek sëmundja kronike. Ajo kalon me siguri, megjithatë, ka raste kur dhimbja e barkut, e kokës, diarreja,...

 

Vogëlushja me katër këmbë i nënshtrohet operacionit!

Përgatiti për gazetën “Shëndet +” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Një fëmijë (vajzë) nga Bregu i Fildishtë, ka lindur me katër këmbë dhe është ndarë me sukses nga dy këmbët e tepërta në trup. Foshnja i’u nënështrua...

 

Majdanozi, përdorimi për infeksionet urinare, gurët në veshka e kapsllëkun

Përshtati në shqip: Blertina Koka Majdanozi është një erz, gjethet, farat dhe rrënjët e të cilës përdoren edhe në mjekësi. Kjo erz përdoret për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar, gurët në veshka, sëmundjet gastrointestinale,...

 

Pyet mjekun: Çfarë e shkakton erën e keqe në zonën intime?

Përshëndetje. Jam 27 vjeçe. Doja të pyesja se çfarë e shkakton erën e keqe në zonën intime te femrat. Ky është shqetësim që kam filluar ta ndiej kohët e fundit. Pse ndodh? Përgjigjet mjeku obstetër-gjinekolog, Rustem Celami Keni...

 

20 mars, Dita Botërore e Shëndetit të Gojës

  20 marsi shënon Ditën Botërore të Shëndetit të Gojës. Kjo ditë, e vendosur nga Federata Dentare Botërore (FDI), synon të rrisë ndërgjegjësimin si dhe të tregojë rëndësinë e madhe që ka shëndeti oral në shëndetin...

 

Niseni ditën me këtë pije, për një bark të sheshtë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Niseni ditën me këtë lëng për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të qëndruar e ngopur për një kohë të gjatë: Përbërësit: 1 dardhë 2 lugë gjelle speca jeshile të grira hollë ¼ kupë...