Box 4

Pajisja e re për diabetin do t’u japë fund shpimeve të gishtave

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Një pajisje e vogël që ngjitet në krahë mund të ndryshojë jetën e qindra mijëra njerëzve që vuajnë nga diabeti. Kjo pajisje mund t’u japë...

 

Lajmi i fundit/ Bëhet mama për herë të parë aktorja jonë e preferuar e humorit!

Elena Beta / Shëndeti Onine dhe gazeta ‘Shëndet+’ Aktorja e njohur Delinda Zhupa, e njohur si “Drejtoresha e Tatimeve” në spektaklin e humorit “Portokallli”, sot me siguri ka përjetuar gëzimin më të madh të jetës,...

 

6-vjeçarja me aftësi të jashtëzakonshme në futboll (Video)

  6-vjeçarja Ariana Dos Santos mund të jetë ylli i ardhshëm i futbollit në kategorinë e femrave. http://shendeti.com.al/wp-content/uploads/2017/02/6-vjecarja-me-aftesi-te-jashtezakonshme-ne-futboll.mp4 Ontem fiz meu primeiro...

 

A mund të kthehet alergjia në astmë bronkiale?

Dr. Mirela Hitaj, alergologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr.1 Alergjitë janë një grup sëmundjesh të cilat janë shtuar shumë kohët e fundit si pasojë e  faktorëve të jashtëm, të cilët kanë të bëjnë kryesisht me...

 

Skema e ushqimit ditor për fëmijë nga 1-12 vjeç

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Rekomandimet e sasisë ditore të racioneve ushqimore për fëmijët e moshës nga 1 – 12 vjeç Mosha 1-3 vjeç Drithëra Bukë: ½ fetë Oriz, makarona, patate:...

 

Reagimi i vogëlushit kur shikon nënën për herë të parë është i adhurueshëm (Video)

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Lidhja mes nënën dhe fëmijës është e jashtëzakonshme. Imagjinoni gëzimin që nëna mund të përjetojë kur fëmija e saj e shikon qartë për...

 

4 lloje të dhimbjeve gjatë ciklit menstrual që mund të sinjalizojnë për një problem serioz

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Dhimbjet gjatë ciklit menstrual ta shpifin. Megjithatë ato nuk janë asgjë nëse nuk janë të vazhdueshme. Por, mund të jenë alarmuese nëse janë...

 

5 shenjat paralajmëruese të kancerit të endometriozës

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kanceri i endometriozës prek me mijëra gra në të gjithë botën, megjithatë nuk ka akoma një test standard për ta diagnostikuar atë. Për të...

 

Forma e trupit përcakton rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Forma “dardhë” e trupit, si aktorja Kate Winslet apo ylli ‘Mad Men Christina Hendricks, tregon se jeni më pak të rrezikuar të prekeni nga...

 

Ushqimet që nxisin ose parandalojnë zhvillimin e kancerit

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Faktorët ushqimor dhe organet të cilat nxisin kancerin Obeziteti – Ezofag, kolon, rektum, pankreas, tëmth, veshka, gjoks, mitër Mishi i kuq dhe nënproduktet...