Box 5

Si të përshpejtojmë metabolizmin – sekrete nga dietologët

Përshtati në shqip: Blertina Koka Një gotë ujë në mëngjes Vini në funksion metabolizmin sapo të zgjoheni duke pirë një gotë me ujë. Nëse nuk ju pëlqen uji, mund të konsumoni edhe lëngje të tjera, si dhe fruta dhe perime me...

 

Francesk Radi në gjendje të rëndë, familjarët bëjnë apel për kurim jashtë vendit

Kantautori i njohur Françesk Radi ka pësuar hemorragji cerebrale dhe ndodhet në gjendje të rëndë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Bashkëshortja e tij zonja Tefa Radi konfirmon gjendjen e rënduar të artistit...

 

5 gjërat që do të ishte mirë t’i shmangnit pas ushqimit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumë prej jush mund të jenë aq shumë të zënë gjatë ditës sa doni t’i bëni të gjitha gjërat njëkohësisht. Bright Side zbulon çfarë nuk duhet të bëni menjëherë pas keni ngrënë dhe pse. Të...

 

Si të shpëtoni nga dhimbja e kokës për pak minuta

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kur ke dhimbje koke dhe nuk të gjendet asnjë ilaç, situata duket e pashpresë. Por nuk është kështu. Ka një mënyrë të vërtetuar shkencërisht që mund të lehtësojë dhimbjen e kokës. Teknika...

 

Keni cikël menstrual të çrregullt? Këto mund të jenë shkaktarët

Përshtati në shqip: Blertina Koka Pothuajse të gjitha gratë kanë herë pas here probleme me ciklin menstrual. Mund të kenë cikël të çrregullt, shumë gjakderdhje ose më pak se normalisht, të gjitha këto janë probleme me ciklin...

 

Dita Botërore e Ujit: 2.4 miliardë njerëz jetojnë pa higjienën themelore

Rekomandimet e para të rëndësishme mbi problemet e lidhura me ujin dhe pasurive ujore janë formuluar në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për uijin, e cila u mbajt në vitin 1977 në Mar del Plata (Argjentinë), pas Konferencës së...

 

TFL pjesë e Forumit të  Katert Rajonal mbi Shtetin e së Drejtës në Evropën Juglindore

“Është e qartë se liria e shprehjes është çelësi për Zhvillimin, dinjitetin dhe përmbushjen e individëve, është një komponent thelbësor i një vendi që vlerëson shtetin e së drejtës dhe është themeli i një shoqërie të...

 

Infeksionet urinare, faktorët që rrezikojnë femrat dhe meshkujt

Përshtati në shqip: Blertina Koka Infeksionet urinare janë më të përhapura tek të rinjtë dhe gratë e moshës së mesme me jetë seksuale aktive.  Faktorët që rrisin rrezikun e zhvillimit të infeksioneve të traktit urinar tek femrat...

 

Dozat e larta të këtij ilaçi ju rrezikojnë nga diabeti

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dozat e larta të statinëve rrisin me 50% rrezikun e zhvillimit të diabetit tek të moshuarat, ka zbuluar një studim i ri. Këto ilaçe shumë të diskutueshme përdoren nga miliona njerëz për uljen e...

 

Ushqimet që luftojnë aciditetin e lartë në stomak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ushqime pikante, të skuqura, salcë domatesh, kafeinë. Nëse vuani nga refluksi acid, me siguri e dini çfarë nuk duhet të hani. Thënia “Stop” gjatë gjithë kohës me siguri ju bezdis. A ka ndonjë...