Box 6

Ushqimet që kujdesen për zemrën dhe parandalojnë atakun kardiak

Blertina Koka Zemra është një nga organet më të rëndësishme në trup, megjithatë, ne kujdesemi më pak për të, duke e ngarkuar me stres dhe dieta të pashëndetshme. Kjo është gjë e keqe, duke qenë se ushqimet e yndyrshme rrisin...

 

8 minuta në ditë dhe një trup fantastik në një muaj (Video)

Videoja e mëposhtme tregon disa ushtrime të thjeshta që mund t’i bëni çdo ditë dhe do të ndryshojnë pamjen tuaj fizike në më pak se 4 javë. Nuk keni përse të shkoni në palestër apo të blini ndonjë pajisje të veçantë –...

 

Dita Botërore e Turbekulozit: ‘Të bashkuar për t’i dhënë fund turbekulozit – askush të mos harrohet’

Dita Botërore e Turbekulozit shënohet çdo vit në 24 mars si një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me sëmundjen e TB-së, si dhe të nxjerrë në pah të gjitha përpjekjet për parandalimin dhe kontrollin e TB-së. Është...

 

4 ushtrime që këshillohen për muskujt e barkut (Video)

Çdokush ka mundësi të krijojë trupin e ëndrrave. Mjafton të ushqeheni shëndetshëm, që është pjesa më e rëndësishme për të qenë në formë, dhe të bëni rregullisht disa ushtrime të thjeshta. Ushtrimet ‘plank’ janë një...

 

Si të qëroni frutat në mënyrën e duhur?

Vera nuk është e mirë vetëm për të marrë rreze dielli, por edhe për të ngrënë sa më shumë ushqime të shijshme. Çfarë mund të jetë më freskuese në verën e nxehtë sesa ngrënia e disa frutave të lëngshme. Bright Side ju...

 

I keni skuqur vezët gabim deri më sot

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nuk mund ta mendosh një mëngjes tradicional pa vezën e skuqur. Veza e skuqur është gatimi më i shpejtë që mund të bëhet, megjithatë, ta përgatisësh atë ashtu siç duhet është më e vështirë...

 

Keni këto 5 simptoma vazhdimisht? Ja nga çfarë mungese vuani!

Përgatiti për gazetën “Shëndet +” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Çdo qelizë në trupin e njeriut ka nevojë për këtë mineral që trupi të funksionojë si duhet. Një mineral i rëndësishëm në trupin e njeriut është dhe magnezi....

 

Sinusiti (pezmatimi i zgavrës së hundës), shenjat paralajmëruese dhe shkaqet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Sinusiti është pezmatimi i zgavrave të brendshme të hundës. Sinuset e shëndetshme mbushen me ajër, por, nëse ato bllokohen dhe mbushen me lëngje, mund të rriten baktere dhe shkaktohen infeksione. Shkaqet...

 

Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Mund të vuani nga…

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse e gjeni veten duke shkuar në tualet gjatë natës, nuk jeni të vetmit. Nokturia – një term mjekësor për këtë gjendje të pakëndshme – mendohet të jetë shkaktari më kryesor i çrregullimit...

 

2 ushtrime të thjeshta që mund t’ju shpëtojnë nga dhimbjet e moshës së mesme

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ndërkohë që vitet kalojnë, edhe trupi i njeriut fillon të ndryshojë. Ngritja nga karrigia e rehatshme fillon të bëhet më e vështirë; kockat fillojnë të na dhëmbin. Është një proces natyral,...