Dieta

Konsumimi i specit të kuq djegës, si ndikon në jetëgjatësi? Ja çfarë kanë zbuluar ekspertët

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse ju pëlqejnë ushqimet djegëse, tani keni një arsye më shumë përse t’i konsumoni – ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Njerëzit që konsumojnë spec...

 

7 shkaktarët e kolesterolit të lartë në gjak

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Keni kolesterol të lartë? Nuk jeni vetëm – kështu janë me miliona njerëz. Kolesteroli i lartë vjen nga një sërë burimesh, përfshirë edhe historinë familjare...

 

Mëngjesi që zgjat jetën

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+ Të konsumosh mëngjes do të thotë të ulësh rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve, duke filluar nga diabeti i tipit 2 deri tek sëmundjet kardiake. Duke pasur nivele më...

 

12 ushqimet me pak kalori që përshpejtojnë rënien në peshë

Blertina Koka / Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+ Nëse keni fituar shumë peshë këto kohët e fundit, është koha që të përqendroheni tek disa ushqime që do t’ju ndihmojnë të shpëtoni nga kilet e tepërta. Në videon e mëposhtme...

 

Këto janë 7 ushqimet që konsumon çdo mjek (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Ja çfarë blejnë shumë meshkuj në dyqane: biftek, pulë, ëmbëlsira dhe alkool. Këto kategori janë gjithashtu burimet më kryesore të kalorive në dietën...

 

5 pijet që duhet t’i eliminoni menjëherë nëse po përpiqeni të humbisni peshë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse po përpiqeni të humbisni peshë, duhet patjetër të hiqni nga lista e ushqimeve disa nga pijet tuaja të preferuara. Pa e ditur, ju merrni qindra kalori...

 

Ushqimet që luftojnë sëmundjet e zemrës (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Boronicat janë të pasura me antioksidues që luftojnë inflamacionin. Ky i fundit rrit rrezikun për atak ë zemër kur poshton arteriet. Për të parandaluar...

 

Për një bark të sheshtë, konsumoni këto 7 ushqime dimëror

Jemi në sezonin kur të gjithë shtojmë në peshë. Që të mos shtoni edhe ju në peshë si shumica, ushqehuni me këto 7 ushqime dimërore, të shijshme, që nuk do t’ju shtojnë në peshë, përkundrazi, do t’ju dobësojnë. Ja cilat...

 

Pse duhet të vendosni patjetër vezë në sallatë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Vitamina E ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë sistemin imunitar dhe qarkullues të gjakut të funksionojnë siç duhet – por, fatkeqësisht,...

 

Kjo dietë mund të jetë çelësi për dobësim? Ja çfarë thonë dietologët!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shënderi Online: Elena Beta Kjo dietë e projektuar nga nutricionistia Angela Dowden, fokusohet në konsumimin e ushqimit  pesë herë në ditë. Ju gjithashtu duhet të konsumoni pesë racione...