Femijet

KUJDES!!! Ngacmimet apo pseudonimet tallëse tek fëmijët mund të ndikojnë në të gjithë jetën e tyre

KUJDES!!! Ngacmimet apo pseudonimet tallëse tek fëmijët mund të ndikojnë në të gjithë jetën e tyre

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Daniela Bardhi Sipas një studimi të bërë viteve të fundit, është konstatuar se ngacmimet apo pseudonimet tallëse që ju bëhen fëmijëve që në vogëli mund të shkaktojnë rreziqe...

 

Një në një milion! Njihuni me binjaket me ngjyra të ndryshme të lëkurës

Një në një milion! Njihuni me binjaket me ngjyra të ndryshme të lëkurës

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Njëra ka lëkurë ngjyrë të errët dhe sy të mëdhenj ngjyrë kafe, ndërsa tjetra ka lëkurë të bardhë dhe sy blu. Këto janë motrat binjake, që përveçse kanë lindur...

 

Pure orizi, karotë dhe djathë të freskët për bebe, ja si ta përgatisni!

Pure orizi, karotë dhe djathë të freskët për bebe, ja si ta përgatisni!

Përbërësit: 1/2 karotë 1 lugë oriz 1 lugë djathi të freskët 1-2 pika vaj ulliri Përgatitja: Orizin pastrojeni mirë. Karotën pastrojeni dhe priteni në copëza të vogla. Vendosini orizin dhe karotën së bashku të ziejnë. Pasi...

 

Depresioni tek prindërit ndikon tek performanca e fëmijëve në shkollë

Depresioni tek prindërit ndikon tek performanca e fëmijëve në shkollë

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Fëmijët shfaqin performancë më të ulët në shkollë në rastet kur prindërit e tyre janë diagnostifikuar me depresion. Sipas një studimi të kryer në Suedi, ka një lidhje mes...

 

Jeni më inteligjent se një 10-vjeçar? Gjejeni në cilin drejtim po ecën autobusi

Jeni më inteligjent se një 10-vjeçar? Gjejeni në cilin drejtim po ecën autobusi

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka A e gjeni dot në cilin drejtim po ecën autobusi? Gati 80% e fëmijëve poshtë moshës 10 vjeç kanë arritur të japin përgjigjen e saktë të kësaj pyetje, por nuk mund të...

 

Ja si trajtohen fëmijët me kancer në vendet e zhvilluara (Video)

Ja si trajtohen fëmijët me kancer në vendet e zhvilluara (Video)

Kjo video që po bën xhiron e botës tregon se sa mirë trajtohen të sëmurët në vendet e zhvilluara. Në video, dy infermiere mundohen ta bëjnë të lumtur vogëlushen që vuan nga kanceri duke kërcyer bashkë me të, për t’ia...

 

Ata janë fëmijë, por duken si të moshuar

Ata janë fëmijë, por duken si të moshuar

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Dy fëmijë nga India, vëlla e motër, vuajnë nga një gjendje e rrallë, që i bën ata të duken shumë vite të më të vjetër. Keshav Kumar, 18  muajsh, dhe motra e tij...

 

Diabeti dhe mbipesha gjatë shtatzënisë rrisin rrezikun e autizmit

Diabeti dhe mbipesha gjatë shtatzënisë rrisin rrezikun e autizmit

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti “Johns Hopkins”, nënat që janë mbipeshë gjatë shtatzënisë kanë dy herë më shumë rrezik që të lindin fëmijë me autizëm, krahasuar me femrat e tjera që nuk janë mbipeshë. Nëse...

 

Ndahen me sukses binjaket e bashkuara në mëlçi dhe gjoks

Ndahen me sukses binjaket e bashkuara në mëlçi dhe gjoks

Mjekët zviceranë kanë arritur që të ndajnë me sukses dy motra binjake të cilat kishin lindur të ngjitura së bashku në mëlçi dhe gjoks. Sipas të përditshmes zvicerane “Le Matin Dimanche”, pesë kirurgë së bashku me dy infermiere...

 

Ja pozicioni që duhet të shmangni tek fëmijët tuaj

Ja pozicioni që duhet të shmangni tek fëmijët tuaj

Përgatiti për “Shëndet+”: Elena Beta                             Shpesh kur luajnë, fëmijët ulen në formë të shkronjës W. Ata zakonisht kalojnë shumë orë në këtë pozicion dhe shumë prindër nuk i kushtojnë...