Femrat

Shenjat që tregojnë nivel të ulët të progesteronit, ja çfarë nuk duhet të injoroni!

Përgatiti për gazetën “Shendet+” dhe Shendeti Online: Elena Beta Progesteroni është një hormon i rëndësishëm i cili është thelbësor për pjellorinë e një gruaje dhe mbajtjen e një shtatzënie të shëndetshme. Cikli menstrual...

 

Ja sa kalori digjni kur bëni punët e shtëpisë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Për ju që ngurroni t’i bëni punët e shtëpisë, po të mësoni se ato ju ndihmojnë të digjni shumë kalori, mund të motivoheni dhe t’i bëni punët më...

 

Gjakderdhja para ciklit menstrual, ja cilat janë shkaqet!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Në shumicën e rasteve, gjakderdhja para periudhës së menstruacioneve nuk është asgjë për t’u shqetësuar dhe do të zgjasë vetëm disa ditë. Disa nga shkaqet...

 

Kjo foto me limona mund t’ju shpëtojë jetën

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Çfarë mund të mësoni nga një karton me limona? Rezulton që mund të mësoni shumë gjëra. Një foto me limona, që është bërë virale në internet, është...

 

4 kura natyrale për lëkurën e thatë gjatë dimrit

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe agzeta Shëndet+: Blertina Koka Muajt e ftohtë të dimrit, era, acari e dëmtojnë shumë lëkurën. Dhe shumica prej nesh e përkeqësojmë edhe më shumë lëkurën e thatë dhe të plasaritur...

 

9 numra shëndetësor që çdo grua duhet t’i dijë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Mund të mos mbani mend numrin e telefonit të ishit tuaj. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin, ka disa numra që duhet t’i dini patjetër. Kjo sepse këto numra...

 

5 pijet që duhet t’i eliminoni menjëherë nëse po përpiqeni të humbisni peshë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse po përpiqeni të humbisni peshë, duhet patjetër të hiqni nga lista e ushqimeve disa nga pijet tuaja të preferuara. Pa e ditur, ju merrni qindra kalori...

 

Studim: Pse gratë kanë më ftohtë se burrat

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Kur jeni jashtë për një shëtitje me siguri vishni një xhaketë , ndërsa burri juaj është vetëm me një jelek. Ose ndodh të jeni duke u dridhur nën batanije...

 

Instruktorja 98-vjeçare e jogës zbulon sekretin e jetëgjatësisë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka 98-vjeçarja Tao Porchon-Lynch ka më shumë se 75 vite që zgjohet çdo mëngjes në orën 5 për të dhënë mësime joge. Tani, instruktorja më e vjetër në...

 

Për një bark të sheshtë, konsumoni këto 7 ushqime dimëror

Jemi në sezonin kur të gjithë shtojmë në peshë. Që të mos shtoni edhe ju në peshë si shumica, ushqehuni me këto 7 ushqime dimërore, të shijshme, që nuk do t’ju shtojnë në peshë, përkundrazi, do t’ju dobësojnë. Ja cilat...