Fitness

Ja sa kalori digjni kur bëni punët e shtëpisë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Për ju që ngurroni t’i bëni punët e shtëpisë, po të mësoni se ato ju ndihmojnë të digjni shumë kalori, mund të motivoheni dhe t’i bëni punët më...

 

5 pijet që duhet t’i eliminoni menjëherë nëse po përpiqeni të humbisni peshë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse po përpiqeni të humbisni peshë, duhet patjetër të hiqni nga lista e ushqimeve disa nga pijet tuaja të preferuara. Pa e ditur, ju merrni qindra kalori...

 

Instruktorja 98-vjeçare e jogës zbulon sekretin e jetëgjatësisë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka 98-vjeçarja Tao Porchon-Lynch ka më shumë se 75 vite që zgjohet çdo mëngjes në orën 5 për të dhënë mësime joge. Tani, instruktorja më e vjetër në...

 

5 mënyra për parandalimin e diabetit të tipit 2 (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që zhvillohet me kalimin e viteve nga kequshqyerja dhe mënyra jo e shëndetshme e jetesës. Mënyra e vetme për të parandaluar...

 

Trup ideal në një muaj (Video)

Blertina Koka / Shëndet Online dhe gazeta Shëndet+ Viti i ri erdhi, dhe bashkë me të, edhe mendimet për të ardhur në formë dhe për t’u bërë gati për verën. Videoja e mëposhtme tregon disa ushtrime të thjeshta që mund t’i...

 

Ky ushtrim strecing do t’ju reduktojë dhimbjet e kurrizit në pak minuta (VIDEO)

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Kolona kurrizore është pjesë thelbësore e trupit të njeriut. Nëse keni punë zyre ose ndonjë lloj tjetër pune që kërkon një periudhë afatgjatë të qëndrimit ulur mund të...

 

I ftohti ju ndihmon të bini në peshë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Të paturit ftohtë ju ndihmon të humbisni peshë, ka zbuluar një studim i ri nga Universiteti i Gjenevës. Aktiviteti fizik ose ekspozimi ndaj temperaturave të ulëta...

 

A mund të biesh në peshë, por sërish të gjesh kënaqësi në kuzhinë?

Për “Shëndet+”, Julia Kollçaku, mjeke reumatologe, Poliklinika e Specialiteteve nr.3, Tiranë Shpesh këshillat dietike janë negative: hani më pak, mos hani ushqime të caktuara, rrini larg nga ushqimet e shpejta. Një përqasje...

 

Zbulohen rreziqet e vërteta të dembelizmit

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ekspertët mendojnë se të qenët pasivë është një ndër shkaktarët kryesor të vdekjes së parakohshme. Ndërsa një hartë e re, e krijuar nga “The Conversation”,...

 

4 minuta, 28 ditë, trup i ri! Ja ç’duhet të bëni

Përgatiti për www.shendeti.com.al: Elena Beta Ky ushtrim do t’ju ndihmojë të shkrini yndyrën e barkut, të forconi muskujt e krahëve, këmbëve dhe vitheve. Gjatë këtij ushtrimi, do të duhet të rrisni gradualisht kohën që do të...