Kuzhina

Vetitë kurative të mjaltit të maresë

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+ Mjalti i maresë – mjalti me forcën më të madhe antioksiduese Mjalti i maresë është një mjaltë me veti të çmuara kurative. Ndër shekuj ai është përdorur si detoksifikues...

 

Vetitë kurative të çajit nga gjethet e ullirit! Ja si ta përgatisni

Blerina Bombaj, dietologe/ Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+ Gjethet e ullirit përmbajnë substanca të cilat janë gjetur të kenë këto veti: Ndalon shumimin e viruseve në qelizat e shëndetshme të organizmit të njeriut, virusin...

 

7 mënyra gjeniale për prerjen e frutave (Video)

Mësoni si t’i prisni frutat shpejt dhe lehtë! http://shendeti.com.al/wp-content/uploads/2017/01/5-mënyra-gjeniale-për-prerjen-e-frutave.mp4  

 

Jetëgjatësia e ushqimeve: Ja sa gjatë mund të ruhen ato në frigorifer

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një guidë e re nga ekspertët, që tregon sa gjatë mund të qëndrojnë ushqimet në frigorifer, mund të duket pak e habitshme nga miliona njerëz që mendojnë...

 

Konsumimi i specit të kuq djegës, si ndikon në jetëgjatësi? Ja çfarë kanë zbuluar ekspertët

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse ju pëlqejnë ushqimet djegëse, tani keni një arsye më shumë përse t’i konsumoni – ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Njerëzit që konsumojnë spec...

 

Këto janë 7 ushqimet që konsumon çdo mjek (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Ja çfarë blejnë shumë meshkuj në dyqane: biftek, pulë, ëmbëlsira dhe alkool. Këto kategori janë gjithashtu burimet më kryesore të kalorive në dietën...

 

MOS e ngrini më mishin pasi është shkrirë! Ja pse

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse ju intereson mënyra se si shijon mishi, nuk duhet asnjëherë që ta ngrini, ta lini të shkrihet dhe më pas ta ngrini sërish. E kuptojmë që planet ndryshojnë...

 

Ëmbëlsira japoneze, të shumëllojshme, shumëngjyrëshe dhe shumë të shijshme

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Harrojini çokollatat dhe tortat kur të udhëtoni për në Japoni. Atje do të gjeni ëmbëlsira tradicionale japoneze, të shumëlllojshme, shumëngjyrëshe dhe,...

 

Për një bark të sheshtë, konsumoni këto 7 ushqime dimëror

Jemi në sezonin kur të gjithë shtojmë në peshë. Që të mos shtoni edhe ju në peshë si shumica, ushqehuni me këto 7 ushqime dimërore, të shijshme, që nuk do t’ju shtojnë në peshë, përkundrazi, do t’ju dobësojnë. Ja cilat...

 

Pse duhet të vendosni patjetër vezë në sallatë

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Vitamina E ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë sistemin imunitar dhe qarkullues të gjakut të funksionojnë siç duhet – por, fatkeqësisht,...