Kuzhina

Qofte me patate dhe thërrime buke, ja si t’i përgatisni

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Përbërësit Patate të ëmbla, të qëruara dhe të grira 1/3 kupë me thërrime buke 1/3 kup majdanoz, e copëtuar 1 lugë gjelle rozmarinë, e copëtuar 2 thelpinj hudhre,...

 

Qofte me perime, ja si t’i përgatisni

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Përbërësit 1 kokë brokoli e madhe 1/3 kupë me thërrime buke 1/3 kupë qepë të freskëta dhe të copëtuara 2/3 kupë me djathë çedër, të thërrmuar 1 thelbi hudhër,...

 

Çaji i sherebelës, ja si ta përgatisni

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+ Si të përgatisni lëng sherebele? 1 kupë e gjysëm gjethe sherebele të freskët 1 litër ujë 10 kokrra ylli i anisonit Përgatitja Zieni gjethet ne ujë për rreth 15...

 

5 perimet e pasura me shumë proteina

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Perimet nuk njihen zakonisht si një burim i mirë i proteinave, megjithatë disa prej tyre kanë një përmbajtje më të lartë të këtyre lëndëve...

 

Pite indiane, të thjeshta për t’u gatuar dhe shumë të shijshme

Blerina Bombaj, dietologe / Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+ Perberesit per 16 cope: 3 kupa miell natyral 1 kupe miell gruri të zi 1 lugë të vogël sodë buke 1 ½ lugë të vogla pluhur për pjekje (baking powder) ¾ lugë të vogël...

 

Ndaloni së ngrëni mish pule nëse vëreni këto shenja!

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një grup aktivistësh për mbrojtjen e kafshëve ju rekomandojnë të mendoheni dy herë para se të konsumoni fileton e pulës. Aktivistët në organizatën “Compassion...

 

Si të përgatisni në shtëpi lëngje detoksifikuese me ujë dhe fruta (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Mos u kufizoni vetëm tek uji me limon! Provoni edhe lëngje të tjera detoksifikuese, duke e përzier ujin me fruta dhe erëza të ndryshme. Në videon e mëposhtme...

 

Kek me vaj ulliri

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Përbërësit 2 
kupa* miell (përzieni 1 kupë miell të zakonshëm me 1 kupë integral) 1 3/4
kupa sheqer kane 1 1/2
kripë 1/2 
lv sodë buke 1 
kupë...

 

Patatet e skuqura shumë, rrezik potencial për zhvillimin e kancerit

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Patatet e skuqura shumë mund të rrisin rrezikun për zhvillimin e kancerit, paralajmërojnë mbikëqyrët e ushqimit. Tosti i djegur gjithashtu futet në listën...

 

Panxhar, mollë dhe xhenxhefil, kombinimi ideal i lëndëve ushqyese

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Lëngje të shumëngjyrshme gjejmë kudo në ditët e sotme, megjithatë asnjëra nuk është aq e shëndetshme sa pija që do t’ju servirim më...