Lajm kryesor

Objektet shtëpiake që nuk e keni ditur se kanë datë skadence

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shumica e njerëzve i hedhin ushqimet menjëherë sapo u ka kaluar data e skadencës, por shumë pak e dinë se edhe shumë sende shtëpiake që ne i përdorim çdo...

 

Studim: Fëmija e parë rrezikohet nga këto sëmundje

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët e lindur të parët në një familje janë më të rrezikuar nga disa sëmundje. Ata bien më shpejtë pre e disa gjendjeve...

 

Ndryshon varësia, Shërbimi i Ortopedi-Traumatologjisë shkon tek Spitali i Traumës

Shërbimi Universitar i Ortopedi-Traumatologjisë tashmë do të jetë në varësinë e Spitalit Universitar të Traumës. Deri më tani ky shërbim ishte pjesë e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, ndonëse ambientet e tij...

 

7 shkaktarët e kolesterolit të lartë në gjak

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Keni kolesterol të lartë? Nuk jeni vetëm – kështu janë me miliona njerëz. Kolesteroli i lartë vjen nga një sërë burimesh, përfshirë edhe historinë familjare...

 

Mëngjesi që zgjat jetën

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+ Të konsumosh mëngjes do të thotë të ulësh rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve, duke filluar nga diabeti i tipit 2 deri tek sëmundjet kardiake. Duke pasur nivele më...

 

Humb jetën një 6-vjeçar në QSUT, policia dyshon si shkak prekjen nga gripi

Një fëmijë gjashtë vjeçar me origjinë nga Kukësi por banues në Sauk, me iniciale A.Z., ka humbur jetën ditën e djeshme për shkaqe ende të pa konfirmuara në spitalin “Nënë Tereza” në Tiranë. Dushimet e mjekëve mësohet...

 

Shënohet viktima e parë nga një superbakter rezistent ndaj gjithë antibiotikëve

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shënohet viktima e parë si pasojë e një superbakteri që ka rezultuar rezistent ndaj 26 antibiotikëve të ndryshëm. 70-vjeçarja nga Nevada ishte rikthyer në...

 

Kura natyrale për trajtimin e bronkitit

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+ Bronkiti është një sëmundje e rrugëve të frymëmarrjes, e cila shkakton inflamim (pezmatim) të membranës së mukozës së rrugëve bronkiale në mushkëri. Meqë membrana...

 

Kjo foto me limona mund t’ju shpëtojë jetën

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Çfarë mund të mësoni nga një karton me limona? Rezulton që mund të mësoni shumë gjëra. Një foto me limona, që është bërë virale në internet, është...

 

Ja ç‘duhet të bëni çdo ditë që të jetoni më gjatë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Po sikur sekreti i jetëgjatësisë të jetë fshehur në 5 hapa të thjeshtë? Profesori i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Sanjiv Chopra, mendon se është e...