Lajm kryesor

Skandali, tregjet dhe supermarketet shqiptare të mbushura me mish Brazili

Skandali i zbuluar se Brazili ka eksportuar mish të kalbur drejt Europës dhe Azizë tronditi mbarë tregjet e tregtimit të mishit në botë. Po situata në Shqipëri si është? Emisioni BOOM në Ora News investigoi pikat e shumicës dhe...

 

Çokollata, kundër stresit, diabetit dhe pro zemrës

Përshtati në shqip: Blertina Koka Parandalon diabetin Dozat e larta të flavonoideve ulin rezistencën e insulinës dhe stabilizojnë nivelet e glukozës. Diabeti i tipit 2, që prek me miliona njerëz çdo vit, shkaktohet nga rezistenca...

 

LAJMI I FUNDIT/ Enkel Joti emërohet drejtor i QSUT-së

Enkel Joti do të jetë drejtori i ri i Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Joti u prezantua sot nga ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastriliu, e cila la postin e drejtueses në QSUT dhe mori atë të ministres së Shëndetësisë...

 

Mjeku gjerman: Largimi i mjekëve nga Shqipëria nuk është çështje parash

Bisedoi: Denisa Canameti Në një kohë kur numri i mjekëve të larguar nga Shqipëria drejt Gjermanisë sa vjen e rritet, ka edhe mjekë gjermanë që zgjedhin Shqipërinë. Salah el Dsoki është kardiokirurg i lindur dhe rritur në Gjermani,...

 

7 shenja të çuditshme që paralajmërojnë për probleme me zemrën

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shenjat për atak në zemër, ose çdo problem tjetër me këtë organ, shpesh janë ‘tinëzare’ ose të pakuptueshme. Ato godasin atëherë kur nuk e pret, dhe këtu nuk përjashtohen as gratë...

 

Mjalti, dobitë për trupin dhe përdorimet

Gerald Kola, mjek familjeje Shumë njerëz ndalojnë ngrënien për të reduktuar peshën e tyre, por kjo është praktikë potencialisht e rrezikshme. Nëse nuk hani ushqim mjaftueshëm, që është mënyra kryesore e marrjes së kalorive,...

 

24 vjeç, me kancer. Mikeshat e saj thirrje për ndihmë: Duhen të ardhura për të përballuar sëmundjen

Denisa Canameti Sëmundja e kancerit po bën “kërdinë” midis të rinjve. Kjo sëmundje nuk ka kursyer as Megin, vetëm 24 vjeç. Mikeshate saj, kanë nisur një fushatë sensibiliuezse për të mbledhur të ardhura, pasi Megi gjendet...

 

Qytetarët: Fasadë, spitalet s’kanë ilaçe. Rama: Gënjeshtër!

Denisa Canameti Kryeministri i vendit Edi Rama është tepër aktiv në rrjetet sociale. Jo vetëm përmes postimeve të vazhdueshme të videove apo fotove, por edhe përmes komunikimit të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ditën e djeshme Rama...

 

Ushqimet që do t’ju ngrenë humorin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Askush nuk mund ta mohojë ndjesinë e kënaqësisë që të jep një akullore me çokollatë ose kafshata e parë e avokados në tost. Dhe në fakt ka prova shkencore se disa ushqime të caktuara rrisin...

 

Ushqimet që garantojnë një pleqëri të shëndetshme

Blerina Bombaj, dietologe Forconi imunitetin Konsumi i përditshëm i një burimi të proteinave me vlerë të lartë biologjike, por pa yndyrë, si veza, peshku, mishi i shpendëve ose mishi i kuq pa dhjam është i një rëndësie të veçantë....