Lifestyle

Sëmundjet e gjakut: Ja çfarë janë, nga se shkaktohen dhe si mund të mbahen nën kontroll!

Përgatititi për gazetën “Shendet+” dhe Shendeti Online: Elena Beta Në sëmundjet e gjakut bëjnë pjesë: helmimi i gjakut (sepsa), hemofilia, tromboza , pagjakësia (anemia), leukemia, etj. Helmimi i gjakut(sepsa) Mikrobet infektuese...

 

Frutat dhe perimet ideale për temperaturat e ulëta!

Përgatiti për gazetën “Shendet+” dhe Shendeti Online: Elena Beta Panxhar, lakër, lulelakër, brokoli, patate e ëmbël, hurma, gështenja…të gjitha këto, duhet t’i përmbajë lista e përditshme e pazarit të muajve të ftohta...

 

Objektet shtëpiake që nuk e keni ditur se kanë datë skadence

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shumica e njerëzve i hedhin ushqimet menjëherë sapo u ka kaluar data e skadencës, por shumë pak e dinë se edhe shumë sende shtëpiake që ne i përdorim çdo...

 

Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë trajtim për këtë problem me organin gjenital

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë ndihmë mjekësore edhe pse ka kaluar më shumë se një vit që partneret e tyre nuk kanë arritur të mbesin shtatzënë,...

 

Ndjeni se keni probleme me veshkat? Ja shenjat që ju vërtetojnë dyshimet!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Shenjat e përkeqësimit të shëndetit të veshkës: Ulja e dëgjimit: Dëgjimi lidhet ngusht me energjinë e rezervuar në veshkë. Për shumicën e të moshuarve, dëgjimi...

 

Gjakderdhja para ciklit menstrual, ja cilat janë shkaqet!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Në shumicën e rasteve, gjakderdhja para periudhës së menstruacioneve nuk është asgjë për t’u shqetësuar dhe do të zgjasë vetëm disa ditë. Disa nga shkaqet...

 

Gjalpë apo margarinë? Ja ç’thonë studimet!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Dihet që gjalpi është shumë i pasur me yndyrna të ngopura, e për këtë fakt  ai është i dëmshëm kryesisht për sistemin kardiovaskular, ndërkohë që margarina...

 

Ja ç‘duhet të bëni çdo ditë që të jetoni më gjatë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Po sikur sekreti i jetëgjatësisë të jetë fshehur në 5 hapa të thjeshtë? Profesori i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Sanjiv Chopra, mendon se është e...

 

Ja çfarë e dëmton më së shumti mëlçinë!

Përgatiti për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elena Beta Mëlçia është organ vital i cili ndihmon në tretje, largimin e përbërësve toksikë nga organizmi dhe në absorbimin e materieve ushqyese vitale të nevojshme për...

 

Ministrja e Shëndetësisë jep dorëheqjen pasi shpërdoroi fondet publike

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Ministrja australiane e Shëndetësisë, Sussan Ley ka dhënë dorëheqjen pasi përdori fondet publike për të blerë një apartament personal. Znj. Ley kishte...