Meshkujt

Ushqimet që ndihmojnë rritjen e masës muskulore

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Muskujt, përveç se janë ind i domosdoshëm i strukturës së fizikut tonë, të cilit i mundëson lëvizjen dhe mbrojtjen, janë gjithashtu një element i lidhur...

 

Kanceri i prostatës, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Dr. Rezart Xhani, Mjek Urolog në Shërbimin e Urologjisë, QSUT Kanceri i prostatës Kanceri i prostatës është kanceri më i shpeshtë tek meshkujt. Në moshën 50 vjeç rreth 15% e prostatës përmban qeliza kanceroze dhe në moshën 80...

 

Sindromi i dhimbjes prostatike, si shfaqet?

Dr. Rezart Xhani, Mjek Urolog në Shërbimin e Urologjisë , QSUT Prostata është një nga problemet më shqetësuese për meshkujt, sidomos për ata mbi moshën 40 vjeçare. Sëmundjet e prostatës përgjithësisht mund të ndahen në: zmadhimi...

 

Problemi i zakonshëm shëndetësor që shumë meshkuj e injorojnë – derisa të pësojnë atak në zemër

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Sëmundja koronare e zemrës është shkaktari kryesor i vdekjeve tek meshkujt, ku gati 20% e burrave të moshës 60-79 vjeç preken nga ajo, sipas Shoqatës...

 

Ja sa duhet të zgjasë akti seksual (nuk është aq gjatë sa mund ta mendoni)

Me 50 Hijet e Greit që ka pushtuar të gjitha kinematë dhe Ditën e Shën Valentinit, nuk kemi si mos të mendojmë për marrëdhëniet seksuale. Një pyetje që mund t’ju mundojë disave prej jush (se ka edhe ekspert) është: Sa gjatë...

 

4 ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Ju bien shumë flokët? Nuk jeni të vetmit. Me miliona njerëz në të gjithë botën bëhen tullacë me kalimin e moshës, dhe shumë të tjerë...

 

Një trajtim i ri për alkoolistët

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Alkoolizmi (vesi i njerëzve të dhënë pas alkoolit) mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju...

 

14 shkurti po afron! Ja çfarë mund t’i dhuroni të dashurit për Shën Valentin

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+ Edhe nëse është Shën Valentini i parë apo i tridhjetepesti, 14 shkurti mbetet dita e shënuar për të gjithë të dashuruarit. Dhurata më e mirë që mund të jepni është dashuria...

 

Paga e ulët, më vdekjeprurëse se alkooli apo obeziteti

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Profesioni me të ardhura të ulëta është më vdekjeprurës se të qenët mbipeshë ose nëse konsumoni alkool, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët paralajmërojnë...

 

Kur fëmijët qajnë shumë, këshilla për baballarët

Për Shëndeti Online dhe Gazeta ‘Shëndet+’: Polikron Çelo, pediatër Mos u mërzit baba, se kush më shumë e kush më pak, të gjithë fëmijët qajnë, prandaj ju këshilloj që në vend që të ankoheni, mundohuni të kapni,...