Mjedisi

Zbuloni arsyet përse mund t’ju jenë skuqur sytë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Sytë e skuqur mund të nxisin një sërë pyetjesh acaruese nga njerëzit që duan të dinë nëse jeni sëmurë, keni qarë apo pirë alkool. Skuqja e syve shkaktohet...

 

Alarmi nga ndotja, UNICEF: Çdo vit vdesin mbi 600 mijë fëmijë nën 5 vjeç

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ajri i ndotur jashtë dhe brenda mureve të shtëpisë vret gati 600 mijë fëmijë të moshës nën 5 vjeç çdo vit. 300 milionë e fëmijëve jetojnë në zona me nivele...

 

Shoqëria civile në protestë: Stop importit të plehrave

Me pankarta nëpër duar, protestuesit e shoqërisë civile janë mbledhur mëngjesin e sotëm para selisë së qeverisë, ku kanë kërkuar që të mos miratohet ligji që lejon importimin e plehrave. Aktivistët i kanë bërë thirrje kryeministrit...

 

Qytetarët në protestë: Nuk i duam plehrat!

Elena Beta, gazeta “Shëndet+” “Nuk i duam plehrat” , ky ishte slogani dhe zëri që kumbonte me aq vendosshmëri sot,  gjatë protestës  të zhvilluar përpara Parlamentit, ku deputetët pritet të votojnë miratimin e ligjit të...

 

Qëndrimi në trafik është vërtet i keq: shoferët thithin rreth 40% të ndotësve më vdekjeprurës “kur i kap drita e kuqe e semaforit”

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Një studim i ri ka treguar se bllokimi në trafik rrit presionin e lartë të gjakut dhe është më i keq për shëndetin nga seç e kishit menduar më parë. Shkencëtarët paralajmërojnë...

 

Metoda më e mirë për të zhdukur buburrecat dhe insektet nga shtëpia

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Në stinën e verës thuajse në çdo shtëpi janë të pranishme buburrecët apo insekte të tjera. Ekzistojnë shumë produkte në treg që bëjnë të mundur eleminimin e këtyre insekteve...

 

Breshka 400 kg në bregdetin shqiptar pas 56 viteve

Mark Brunga, gazeta “Shëndet+” Breshka më e madhe nga pesha e kapur deri tani në brigjet tona, është shfaqur në veri të grykëderdhjes së Lumit Ishëm, në drejtim të lagunës së Patokut. Ajo është kapur nga peshkatarët...

 

Lojërat Olimpike Rio 2016: Pishina me “ujë të gjelbër” alarmon spektatorët

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Fize Smailaj  Gjatë ceremonisë hapëse, organizatorët e lojërave Olimpike përmendën ekzistencën e një problemi në lidhje me ambientet e ndotura, në të cilat do të zhvilloheshin...

 

Skandal në ambientet ku do të zhvillohen Lojërat Olimpike në Brazil

Fize Smailaj / Shendeti.com.al Lojërat Olimpike  këtë herë do të zhvillohen në Rio de Janeiro,  Brazil, nga data  5 deri në 21 gusht. “Përpjekjet e bëra për të  pastruar mbetjet nga plazhet e Rios kanë dështuar”. Kjo  deklaratë...

 

Alarmi nga ndotja, në Shqipëri vdesin 171 persona për çdo 100 mijë banorë (Video)

Shqipëria renditet ndër 5 vendet me ndotjen më të lartë të ajrit në botë, me 171 vdekje për çdo 100 mijë banorë. Në një video të publikuar nga Forumi Kombëtar i Ekonomisë, Shqipëria është e renditur e 5-ta nga 10 vendet...