Mjekësi Alternative

Zhbllokoni arteriet me anë të kësaj përzierje me hudhër dhe limon

Përshtati në shqip: Blertina Koka Të gjithë e dimë se si hudhra ashtu edhe limoni janë të mira për zemrën. Hudhra ndihmon në hollimin e gjakut, parandalon formimin e pllakës bakteriale që mund të shkaktojë atak në zemër dhe...

 

Ushqimet që balancojnë hormonet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Hormonet luajnë një rol të rëndësishëm në trup duke qenë se janë të vetmit përgjegjës për emocionet, tretjen, metabolizmin, dëshirën seksuale, madje edhe energjinë. Ja pse është e rëndësishme...

 

Ky lloj djathi ju mbron nga kanceri i mëlçisë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumë njerëz mundohen të mos konsumojnë djathë nga frika se mos shëndoshen. Por, disa lloje djathërash përveçse nuk ju shëndoshin, mund t’ju mbrojnë edhe nga sëmundje të ndryshme, si dhe të...

 

10 këshilla dietetike për të parandaluar kancerin

Blerina, Bombaj dietologe Disa ushqime mund të kontribuojnë në zhvillimin e kancerit; disa të tjera mund të ulin rrezikun. Ndiqni këto rregulla për të minimizuar rrezikun e kancerit. Më konkretisht, këto ndryshime ju ndihmojnë të...

 

Përse duhet t’i konsumoni lëvozhgat e vezëve

Përshtati në shqip: Blertina Koka Mos i hidhni më lëvozhgat e vezëve! Përveçse po ndotni ambientin, po i privoni vetes një nga përfitimet më të mira të tyre. Lëvozhgat e vezëve janë një burim i mirë i kalciumit, sepse janë...

 

Këmbët dhe duart e ftohta, stresi, dhimbjet e kokës mund të jenë shenjë e mungesës së këtyre vitaminave

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumë nga ne vuajmë nga era e keqe e gojës, buzët e çara dhe dhimbje therëse koke. Por pak janë në dijeni se këto shenja mund të vijnë si pasojë e mungesës së vitaminave dhe mineraleve në trup....

 

Zbuloni 3 kurat më të mira natyrale për parandalimin e osteoporozës

Përshtati në shqip: Blertina Koka Për të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e rëndësishme ajo që hamë. Për këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike...

 

Kujdes me përdorimin e aloe verës! Ja cilat janë disa nga kundërveprimet e mundshme

Përgatiti në shqip: Arlinda Gjypi Aloe vera është një bimë shumëvjeçare me lëng (pra gjethet e saj kanë sasi të mëdha uji). Bima mund të rritet deri në 1.2 metër e gjatë dhe gjethet e saj si shpatë mund të rriten deri në...

 

Aloe vera, përdorimi për kapsllëkun, diabetin dhe sëmundjet e mëlçisë

Përgatiti në shqip: Arlinda Gjypi Aloe vera është përdorur për mijëra vjet rresht për të shëruar një sërë gjendjesh, por veçanërisht djegiet, plagët, acarimet e lëkurës dhe kapsllëkun. Ajo rritet në zonat tropikale dhe subtropikale,...

 

5 produktet natyrale të mira për tiroidet

Përshtati në shqip: Blertina Koka Tiroidja është përgjegjëse për prodhimin e hormoneve që kontrollojnë disa funksione në trup – ajo luan rol në rregullimin e humorit, peshës, fertilitetit etj. Prandaj, nëse tiroidja nuk funksionon,...