Pyet Mjekun

Pyet mjekun: A është parkinsoni sëmundje e trashëguar?

Përshëndetje. Jam një zotëri 53 vjeç. Shpesh më ndodh të më dridhen duart kur jam në gjendje qetësie, ndiej që do të humbas ekulibrin. Nuk kam shkuar ende për vizitë te mjeku, kam lënë takim për javën e ardhshme. Megjithatë,...

 

Pyet mjekun: A jep vaksina efekte të padëshirueshme?

Kam dëgjuar që vaksina jep efekte anësore. A është e vërtetë një gjë e tillë dhe sa problematike janë këto efekte? Përgjigjet mjekja infeksioniste, Alma Koçi Po, vaksina jep efekte të padëshirueshme, siç mund të japë çdo...

 

Pyet mjekun: Nëna ka dhimbje zemre dhe mpirje të duarve, a mund të jetë shenjë infarkti?

Nëna ime është 49-vjeçare, vuan shpesh nga dhembjet e forta në gjoks, nga ana e zemrës ka dhimbje të forta, jo vazhdimisht ama, por kur i ndodh, ka shtrëngime të forta. Edhe frymën dhembja po ia ndalon. E kemi pasur te shumë kardiologë,...

 

Refluksi gastro-ezofageal, si ta luftojmë përmes dietës ushqimore

Pacientët që janë mbipeshë janë më të prirur për të bërë refluks sesa pacientët me një peshë me indeks normal. Stili i të jetuarit gjithashtu ka të bëjë shumë, si dhe dieta ushqimore Bisedoi: Elona Tereziu Ndjesi djegieje...

 

Ndërlikimet që sjell moskurimi i kolitit ulceroz

Përgatiti për Shëndet + dhe Shëndeti Online: Arlinda Gjypi Nëse nuk mjekohen, njerëzit me kolit ulceroz mund të zhvillojnë një sërë komplikacionesh kronike e ndonjëherë të rrezikshme. Fatmirësisht, shumë prej këtyre komplikacioneve...

 

Infeksionet e traktit urinar, si të kujdesemi

Për gazetën Shëndet + dhe Shëndeti Online: Aida Zaka, farmakologe Infeksionet e traktit urinar (ITU) janë infeksione që prekin çdo pjesë të sistemit urinar: veshkat, ureterin, fshikën dhe uretrën. Shumica e infeksioneve të traktit...

 

Me diabet? Dy herë më shumë kujdes për gojën

Denisa Canameti, gazeta Shëndet+ dhe Shëndeti Online Diabeti trefishon rrezikun për të pësuar një atak në zemër, goditje në tru, problem me veshkat, humbje të shikimit, vështirësi gjatë shtatzënisë etj. Njerëzit gjithashtu janë...

 

Ethja, si ta menaxhojmë

Për gazetën Shëndet + dhe Shëndeti Online, dr. Alma Hoxha, infeksioniste pranë Qendrës së Specialiteteve nr.3, Tiranë Ethja është rritja e temperaturës së trupit mbi kufijtë më të lartë të variacioneve ditore fiziologjike, e...

 

Fytyra e Shrekut, sëmundja e rrallë

  Për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online Copa historie nga jeta… Kur Joni u sëmur, mjekët ishin të habitur. Pse hunda e tij, balli dhe këmbët filluan të bëhen të mëdha dhe zëri i tij më i thellë? Përfundimisht,...

 

Pyet mjekun: A ka bar popullor për venat e zgjeruara?

Përshëndetje! Ju lutem, a mund të më thoni se çfarë bari popullor mund të përdor për venat e zgjeruara? Përgjigjet për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online: Elida Mici, kirurge flebologe pranë Qendrës Shëndetësore...