A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet nga: A-Z

Shtoni vitaminë B3 në ujë për të mbrojtur shikimin dhe parandaluar glaukomën

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Shtimi i vitaminës B3 në ujë ju mbron kundër glaukomës, ka zbuluar një studim i ri. Gjatë një eksperimenti të kryer tek minjtë, shkencëtarët zbuluan se uji me vitaminën B3 mbajnë sytë të...

Kujdes! Ja çfarë e dëmton më së shumti mëlçinë

Për Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+', mjekja gastrohepatologe Valdete Malaj Mëlçia quhet ndryshe edhe laboratori i organizmit.  Ajo ka shumë funksione, të cilat përfshijnë prodhimin e faktorëve të gjakut, proteinave, tëmthit dhe të më shumë se 100 enzimave të ndryshme....

Teknika më e mirë për të luftuar ankthin, sipas Kendall Jenner

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Jeta e Kendall Jenner është e mbushur me poza dhe foto për revistën prestigjioze Vogue, shfaqjet në tapetin e kuq dhe udhëtimet në vendet tropikale, por, jashtë shfaqjes ekstravagante dhe mahnitëse në kamera,...

4 lloje të dhimbjeve gjatë ciklit menstrual që mund të sinjalizojnë për një problem serioz

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Dhimbjet gjatë ciklit menstrual ta shpifin. Megjithatë ato nuk janë asgjë nëse nuk janë të vazhdueshme. Por, mund të jenë alarmuese nëse janë ndryshe si herët e tjera. Ndoshta ajo dhimbja dikur e...

Mungesa e orgazmës tek gratë, si kurohet

Për Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Kozeta Mustafaraj, obstetër-gjinekologe Anorgazma është përkufizimi mjekësor që i bëhet vështirësisë për arritjen e orgazmës pas një stimulimi të mjaftueshëm seksual. Kjo është një gjendje e shpeshtë që prek shumë më tepër gra...

Shtrëngimet në gjoks, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të zemrës?!

Arteriet koronare janë enët e mëdha të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak të oksigjenuar. Sëmundja e arteriereve koronare shfaqet kur ato preken nga ateroskleroza apo dëmtohen. Zhvillimi i pllakave aterosklerotike ngushton arteriet koronare duke kufizuar furnizimin e zemrës me gjak,...

Cistet e vezoreve, shkak për lindjen e fëmijëve autikë?!

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Nënat të cilat vuajnë nga sindroma policistike e vezoreve janë më të rrezikuara që të lindin fëmijë autikë. Në këtë përfundim ka arritur një studim suedez i kryer në vitin 2015. Ky studim është i...

Hipotiroidzmi tek fëmijët, shenjat paralajmëruese dhe problemet që sjell në shëndet

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Hipotiroidizmi i lindur është një gjendje që prek gjëndrën tiroide, e cila është një organ i vogël i vendosur në pjesën e poshtme të qafës. Njerëzit që kanë HK (hipotiroidizëm kongenital) nuk...

5 shenjat paralajmëruese të kancerit të endometriozës

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Kanceri i endometriozës prek me mijëra gra në të gjithë botën, megjithatë nuk ka akoma një test standard për ta diagnostikuar atë. Për të zbuluar këtë sëmundjet, mjeku mund t’ju kërkojë të bëni...

Ja cilat janë sëmundjet nga të cilat preket mëlçia

“Alkooli e dëmton tepër mëlçinë. Por ka një anë pozitive se me ndërprerjen e alkoolit ndërpritet edhe dëmtimi i mëlçisë” Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm pasi pastron gjakun nga helmet. Kur një person ka probleme me qarkullimin e gjakut, atëherë organizmi i...