A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: B

Rezistenca e baktereve ndaj antibiotikëve po vret më shumë se kanceri i gjirit, paralajmërimi i ekspertëve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Më shumë njerëz po vdesin si pasojë e rezistencës së baktereve ndaj antibiotikëve sesa nga kanceri i gjirit, paralajmërojnë ekspertët e shëndetit. Sipas Departamentit të Shëndetit, 5000 njerëz po vdesin çdo vit si...

Dhimbje barku? Mund të keni mungesë të kësaj vitamine

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Fryrje barku apo gazra? Keni dhimbje në stomak apo probleme të shpeshta kur jashtëqitni? Një filetë salmon dhe pak rreze dielli mund t’u ndihmojnë të shëroheni. Një studim i ri i publikuar tek revista “BMJ Open...

“Bakteri kanibal” mund të zhdukë super bakteret rezistente ndaj antibiotikëve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë të re për të luftuar superbakteret vdekjeprurëse – bakterin kanibal. Bakteri i quajtur Bdellovibrio thuhet se mund të zhdukë infeksionet vdekjeprurëse duke i gëlltitur bakteret nga...

2/3 e pulave përmbajnë një bakter të rrezikshëm, paralajmërimi i ekspertëve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka 2/3 e pulave të shitura nëpër supermarketet në të gjithë botën janë të kontaminuara me bakterin e rrezikshëm E.coli. Ekspertët paralajmërojnë për një rrezik serioz të shëndetit. Sipas tyre, numri i pulave të...

I shpëtoi kancerit, por jo talljeve të shokëve! 11-vjeçarja kryen aktin tragjik

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Ishte vetëm 3 vjeç kur u diagnostikua me tumor në tru dhe i duhej të përballonte trajtimet e vështira me rreze dhe operacionin për të mbijetuar. Bethany Thompson, tani 11-vjeç, arriti të mposhtë këtë sëmundje...

Fiq të thatë dhe vaj ulliri, ja si të eliminoni bakteret e rrezikshme nga stomaku

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Përdorimi i antibiotikëve sa herë që ndihemi keq mund të ketë efekt shkatërrues në stomak. Ata mund të shkaktojnë acid ose ulçer në stomak. Këto baktere mund të degjenerojnë më pas edhe në shumë sëmundje të...

Mjekime popullore për sëmundjet e fytit dhe bajamet

Hysni Dankshi, mjek alternativ Sëmundja inflamatore e bajameve quhet anginë, që do të thotë shtrëngim, ngushtim. Në këtë rast bajamet ënjten, skuqen dhe mbulohen me disa pika ose shtresa qelbi. Shkakton dhimbje, vështirësi në gëlltitje, në marrjen e frymës dhe temperaturë....

Problemet shëndetësore të shkaktuara nga bajamet

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Marsela Aliaj Bajamet janë pjesë e sistemit limfatik të trupit që ndihmojnë  në luftën kundër infeksioneve. Duke qenë se ato gjenden në pjesën e pasme të fytit, shpesh herë bëhen dhe fronti i luftimeve ndaj viruseve dhe baktereve që...

Përqafimi me macen mund t’ju vrasë, paralajmërojnë ekspertët

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Macet mund t’ju shkaktojnë një sëmundje vdekjeprurëse me vetëm një lëpirje ose gërvishtje, paralajmëron Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e sëmundjeve. Ato përmbajnë një bakter të rrallë në gojë dhe tek kthetrat,...

Si të shpëtoni nga buzët e çara

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Përveçse jo estetike, buzët e çara mund të gjenerojnë bezdisje dhe madje në rastet më ekstreme edhe dhimbje. Shkaqet mund të jenë të shumëfishta. Dëmtimi nga dielli është një nga shkaqet kryesore të buzëve të çara....