A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: C

Jeni duhanpirës? Duhet të ndiqni këtë dietë për të mbrojtur mushkëritë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Frutat dhe perimet nuk ulin vetëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit – ato mund të neutralizojnë edhe disa nga efektet e dëmshme të duhanpirjes.  Sa më shumë fruta dhe perime të konsumoni, aq më i ulët mund të...

Mënyra natyrale për të rritur sistemin imunitar dhe për të detoksifikuar trupin

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sistemi imunitar dëmtohet kur trupi është i mbushur me toksina mjedisore, kur konsumoni shumë sheqer, kur merrni medikamente të caktuara, kur pini shumë kafeinë etj. Sistem i dobët imunitar do të thotë rrezikshmëri më e lartë...

3 trajtime të çuditshme për celulitin, që funksionojnë vërtetë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Celuliti nuk duhet t’ju turpërojë, pasi, duhet ta pranojmë: Shumica prej femrave kanë celulit. Ai fillon të shfaqet tek gati 90% e femrave pas periudhës së adoleshencës. Ka disa faktorë që ndikojnë në shfaqjen e celulitit,...

3 ushtrimet më të mira për të hequr celulitin tek të pasmet

Përshtati për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Me ardhjen e verës dhe sezonit të plazhit, trupi ekspozohet gjithnjë e më shumë. Nëse doni një trup perfekt, pa asnjë të metë, nisni betejën me celulitin përmes këtyre ushtrimeve fizike. Instruktorja e famshme Valerie Waters,...

Celulitet, ushqimet më të mira për ta luftuar

Ciro Vestita, dietolog italian Edhe pse e natyrës estetike, celulitet përbëjnë një patologji që shkakton bezdi, veçanërisht tek gratë e reja, që shpesh i kritikojnë vetes komplekse inferioriteti  natyrisht të tepruara dhe të diktuara nga moda. Shpesh, pas moshës 40-vjeçare...

Të pathënat për celulitin

Sipas të dhënave, vetëm 2 ose 3 % të femrave janë totalisht të mbrojtura nga celuliti. Megjithatë, përhapja kaq e madhe e celulitit nuk përbën ndonjë ngushëllim të madh për femrat që preken prej tij. Duhet thënë se mjekësia nuk e ka qartësuar ende plotësisht shkaqet e shfaqjes...

Si ta luftojmë celulitin në kushte shtëpiake

Lufta me celulitin është një ndër betejat më të vështira me të cilën duhet të përballen çdo ditë femrat. Jo vetëm që shkakton një pamje estetikë të pakëndshme, por shpeshherë bëhet edhe i dhimbshëm, pasi krijimi i tij pengon funksionimin normal të organizmit. Sipas...

Si të trajtoni çrregullimet menstruale

Çrregullimet menstruale pa shkaqe fizike lidhen me çrregullimet e hipotalamusit, që mund të jetë pasojë e stresit fizik (një tronditje) ose emocional (një provim përfundimtar). Ka disa mënyra për t'i bërë ballë problemit. Më e vështira është të japësh një recetë me...

Cirroza alkoolike e mëlçisë, si shmangen ndërlikimet

INTERVISTA/ Flet mjekja gastro-hepatologe, Albana Duni   Cirroza alkoolike e mëlçisë, si shmangen ndërlikimet     Alkooli ndikon në shfaqjen e mjaft sëmundjeve serioze, një prej të cilave cirroza alkoolike e mëlçisë. Mjekët shpjegojnë se metabolizmi i këtij...