A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: E

Mjekët bëjnë mrekulli me ‘njeriun-pemë’

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+ Një i ri nga Bangladeshi, të cilit i është vendosur nofka “njeriu pemë”, për shkak të lythave në formën e degëve të pemës në duar dhe këmbë, i është nënshtruar një trajtimi që mjekët shpresojnë se mund ta...

Ekzaminimi imazherik, si mund të shpëtojë jetën e fëmijëve

Elona Tereziu Ekzaminimi imazherik tek fëmijët e vegjël duhet futur në protokollin mjekësor. Kështu shprehet për gazetën "Shëndet+" dhe Shëndeti Online, prof. dr. Krenar Preza, shefi i departamentit të imazherisë në Spitalin Continental. Bëhet fjalë për dy probleme serioze siç...

Eutanazi edhe për të alkoolizuarit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një 41-vjeçar ka zgjedhur t’i japë fund jetës së tij në vend që të jetojë si i alkoolizuar. Ai ka kryer vetëvrasje të asistuar nga mjekët. Mark Langedijk vendosi t’i japë fund jetës, pasi ishte e vetmja mënyrë që...

Kurrë mos i masazhoni bebet me këtë produkt, mund t’u shkaktojë ekzemë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Foshnjat nuk duhet të masazhohen me vajra, pasi mund të shkaktojnë dëmtime afatgjate në lëkurë, paralajmërojnë ekspertët. Prindërit mendojnë se produktet natyrale janë të sigurta, prandaj përdorin vaj ulliri ose luledielli...

Si preket zemra te të rriturit dhe fëmijët nga enterovirozat

Për gazetën "Shëndet+" dhe shendeti.com.al, mjeket Entela Kolovani, Rovena Byku  Nuk ka asnjë vaksinë për të parandaluar enteroviruset. Megjithatë, ajo që ka rëndësi dhe vlen të theksohet, janë masat parandaluese, si: higjiena personale, larja e duarve sa më shpesh me ujë dhe...

7-vjeçari gjen shpëtim tek mjekësia kineze

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj 7-vjeçari Owen Richards, i prekur nga një lloj i rrezikshëm i ekzemës, ka gjetur më në fund shpëtim me anë të mjekësisë kineze. Owen kishte pasur probleme serioze me lëkurën që në moshë të vogël, dhe me kalimin e...

Mjekët asistojnë në vdekjen e 17-vjeçarit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një 17-vjeçar belg ka kryer vetëvrasje të asistuar nga mjekët. Ky është rasti i parë i parë në botë i eutanazisë tek një minoren. Lajmin e ka konfirmuar Wim Distelmans, drejtor i Qendrës për Kontrollin e...

Studim: Antibiotikët rrisin rrezikun për ekzemë tek fëmijët

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Fëmijët që marrin antibiotikë para moshës dy vjeç janë më të rrezikuar të preken nga ekzema me rritjen e moshës, paralajmërojnë shkencëtarët. Studimet e kryera tek gati 400 mijë njerëz kanë zbuluar se dhënia e...

Fëmija me trurin jashtë kafkës sfidon parashikimet e mjekëve

Përshtati në shqip për gazetën "Shëndet+": Blertina Koka Ishte në javën e 22-të të shtatzënisë kur Sierra Yoder dhe bashkëshorti i saj Dustin mësuan se foshnja e tyre kishte një defekt të rrallë në lindje. Doktorët u dhanë vetëm 24 orë kohë që të vendosnin nëse donin të...

Ethet, cilat janë efektet anësore dhe si trajtohen

Për gazetën "Shëndet+" përgjigjet mjeku Gentian Stroni, infeksionist pranë QSUT-së Efektet anësore të etheve janë: Delirium. Është një gjendje konfuzioni, shpesh me axhitim. Është më e shpeshtë në fëmijë edhe në mosha të mëdha, shfaqet kur temperatura është e lartë,...