A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: G

Pyet mjekun: Kalova gripin, por më ka mbetur kolla! A është gjë shqetësuese?

Përshëndetje! Në dhjetor kalova gripin me kollë, temperaturë të lartë dhe ethe. Kolli më zgjati ca si shumë, pavarësisht mjekimit me Ampicillinë capsule 3×2, shurup Bisolvon 2×30 pika dhe 3 ditë nga 1 ampulë Prednizolon. Pas këtij mjekimi kolla m’u rrallua pak vetëm për një...

Shtoni vitaminë B3 në ujë për të mbrojtur shikimin dhe parandaluar glaukomën

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Shtimi i vitaminës B3 në ujë ju mbron kundër glaukomës, ka zbuluar një studim i ri. Gjatë një eksperimenti të kryer tek minjtë, shkencëtarët zbuluan se uji me vitaminën B3 mbajnë sytë të...

Sëmundjet e gojës, si mund të trajtohen me mënyra popullore?

Për gazetën “Shëndet+”, Hysni Dankshi, mjek alternativ Faringiti është inflamacioni i mukozës së fytit, si rezultat i mungesës së higjienës së gojës, marrjes së frymës nga goja, sëmundjeve infektive, gripit etj. I sëmuri ka dhimbje, si: djegie në fyt disa herë dhe...

Luftoni gripin dhe viruset e stinës me këtë kurë popullore

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+': Blertina Koka Nuk keni përse të përdorni antibiotikë sa herë ju zë gripi, keni dhimbje fyti apo koke. Kurat popullore janë shumë më të mira në këtë rast, pasi ju lehtësojnë dhimbjet dhe nuk shkaktojnë asnjë efekt...

Ftohje apo Grip? Cila është diferenca?

Marrë nga Qendra Spitalore Universitare "Nënë...

Kujdes/ Këta individë nuk duhet të vaksinohen me vaksinën kundër gripit

Mënyra më e mirë e parandalimit të virusit të gripit është vaksinimi me vaksinën kundër gripit. Vaksinimi mbron vetë personin si dhe ndihmon në mos përhapjen e gripit. Vaksinimi çdo vit është e rëndësishme pasi virusi i gripit është i paparashikueshëm, pasi viruset e...

Gripi shënon viktimat e para në Shqipëri

Epidemia e gripit ka krijuar një situatë emergjente në vendin tonë, ndërkohë që janë shënuar edhe viktimat e para. Në një komunikatë për mediat, Ministria e Shëndetësisë informon se dy persona kanë humbur jetën në spitalin “Shefqet Ndroqi” në kryeqytet, si pasojë e...

Fytyra e Shrekut, sëmundja e rrallë

  Për gazetën "Shëndet+" dhe Shëndeti Online Copa historie nga jeta... Kur Joni u sëmur, mjekët ishin të habitur. Pse hunda e tij, balli dhe këmbët filluan të bëhen të mëdha dhe zëri i tij më i thellë? Përfundimisht, ai gjeti përgjigjen për veten e...

Ushqimet që na duhen në një dimër si ky

Blertina Koka / Shendeti.com.al Atmosfera festive e fundvitit, bora e bardhë, bashkimi i familjes përreth pajisjeve ngrohëse, batanijet e ngrohta – dimri sjell momente shumë të gëzueshme. Por, nga ana tjetër, mbrojtja e shëndetit nga i ftohti dhe viruset e dimrit është një sfidë...

“Gripi i mori jetën vajzës time 5-vjeçare”, nëna paralajmëron prindërit e tjerë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka “Të gjithë fëmijët sëmuren nga gripi, sidomos gjatë dimrit, kur janë në shkollë dhe shpërthejnë viruset. Këtë mendoi nëna e 5-vjeçares Scarlett Anne Taylor kur ajo ishte dërguar nga shkolla në shtëpi sepse e...