A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: I

E provuar shkencërisht/ Kafja të zgjat jetën

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Kafeina tek filxhani i kafes së mëngjesit mund të shërbejë jo thjesht për t’ju zgjuar nga gjumi. Ajo mund të ulë gjithashtu rrezikun për t’u prekur nga kanceri, sëmundja e alcajmerit dhe zemrës,...

Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë trajtim për këtë problem me organin gjenital

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë ndihmë mjekësore edhe pse ka kaluar më shumë se një vit që partneret e tyre nuk kanë arritur të mbesin shtatzënë, ka zbuluar një studim i publikuar tek revista...

Sa shpesh duhen larë peshqirët? Shkencëtarët zbulojnë rreziqet nga moslarja e tyre

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund të shkaktojnë më shumë dëme sesa dobi. Nëse nuk lahen aq shpesh sa duhet, peshqirët mund të shërbejnë...

Urinimi i pavullnetshëm te femrat, trajtim përmes ushtrimeve

Bisedoi për gazetën "Shëndet+": Denisa Canameti Femrat janë më të prirura se meshkujt për zhvillimin e inkontinencës urinare për arsye të diferencave anatomike në zonën e legenit, si dhe ndryshimet që ndodhin nga shtatzënia dhe lindja. Mjekja obstetër- gjinekologe, Mimoza Keta,...

Paralajmërimi i ekspertëve për meshkujt: Pas gjakderdhjes së dhëmbëve fshihet një rrezik më i madh

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Studimet e fundit paralajmërojnë meshkujt të cilët vuajnë sëmundja e mishrave të dhëmbëve se janë më të rrezikuar nga impotenca seksuale. Infeksioni kronik bakterial, ose periodontiti, është një nga shkaktarët kryesor...

Studim: Akullorja në mëngjes ju bën më të zgjuar

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një lajm i mirë për ata që e pëlqejnë akulloren. Një studiues japonez ka zbuluar se konsumimi i akullores në mëngjes ju bën më të zgjuar. Yoshihiko Koga, profesor tek Universiteti Kyorin në Tokio, ka kryer një sërë...

Ekspertët paralajmërojnë prindërit: Mos u jepni ujë bebeve, mund të ketë pasoja të rënda

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Ekspertët i këshillojnë prindërit të shmangin ushqyerjen me ujë të bebeve, të paktën deri sa të mbushin 6 muajsh. Ushqyerja me ujë nuk i privon të sapolindurit vetëm nga marrja e lëndëve ushqyese të rëndësishme, por...

Infeksionet urinare, si t’i trajtoni me sodë buke

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Soda e bukës bikarbonate ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve therëse të shkaktuara nga infeksionet e traktit urinar. Këto infeksione, të shkaktuara nga bakteret, shkaktojnë inflamacion dhe irritim në fshikëzën e urinës dhe...

Inflamacioni kronik fshihet pas shumë sëmundjeve në trup. Ja si ta luftoni atë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka E dini që pas shumë sëmundjeve të ndryshme, si sëmundjet e zemrës, kancerit, goditjes në tru, diabetit apo sëmundjes së alcajmerit fshihet vetëm një shkaktar i vetëm: inflamacioni kronik? Inflamacioni kronik ndodh kur...

Goditja në tru, ulni rrezikun dhe njihni simptomat

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Mësoni rrezikun për goditjen në tru dhe merrni masa për ta parandaluar atë. Në të gjithë botën, goditja në tru është shkaktari i dytë i vdekjeve. Më shumë se 6.5 milionë njerëz vdesin çdo vit nga goditjet në tru...