A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: K

10 këshilla dietetike për të parandaluar kancerin

Blerina, Bombaj dietologe Disa ushqime mund të kontribuojnë në zhvillimin e kancerit; disa të tjera mund të ulin rrezikun. Ndiqni këto rregulla për të minimizuar rrezikun e kancerit. Më konkretisht, këto ndryshime ju ndihmojnë të ulni rrezikun e kancerit të zorrës së trashë...

Studim: Biçikleta ul rrezikun e zhvillimit të kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

Përshtati në shqip: Blertina Koka Do të jetosh më gjatë? Të ulësh rrezikun e zhvillimit të kancerit? Dhe sëmundjeve të zemrës? Atëherë shko në punë me biçikletë. Një studim i fundit ka zbuluar se përdorimi i këtij mjeti me dy rrota përgjysmon rrezikun e zhvillimit të...

Një grusht luleshtrydhe në ditë parandalojnë një nga llojet më vdekjeprurëse të kancerit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Një studim i ri mjekësor ka zbuluar se vetëm 15 luleshtrydhe në ditë parandalojnë përhapjen e kancerit të gjirit. Nga testimi i kryer tek minjtë, shkencëtarët zbuluan se luleshtrydhet ofrojnë mbrojtje kundër kancerit agresiv të...

“Falë Zotit, djali është mirë”, Noah 3-vjeçar mposht kancerin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Prindërit e Noah 3-vjeçar thyejnë më në fund heshtjen duke na zbuluar që djali është në gjendje të mirë shëndetësore, pas një lufte të ashpër me kancerin. “Falë Zotit, djali është mirë” deklaroi sot bashkëshortja e këngëtarit...

Një trajtim fantastik me vaj dhe kripë për dhimbjen e kyçeve

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumë njerëz vuajnë nga dhimbja e kyçeve pasi qëndrojnë shumë kohë ulur dhe janë shumë pasivë sa i përket aktivitetit fizik. Shumë prej tyre përdorin ilaçe si ibuprofeni apo acetaminofen për lehtësimin e dhimbjeve, pa e ditur që teprimi...

2 simptoma të rëndësishme të kancerit të vezoreve që nuk duhet të injorohen

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kanceri i vezoreve është shkaktari i pestë i vdekjeve nga kanceri tek femrat. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, më shumë se 21 mijë raste të reja me kancer të vezoreve janë diagnostikuar vitin e kaluar, dhe më shumë se 14 mijë femra kanë...

Çfarë duhet të dini PATJETËR për klamidian, infeksioni i fshehur tek femrat

Përshtati në shqip: Blertina Koka Klamidia është një infeksion i transmetuar seksualisht, i shkaktuar nga bakteri Chlamydia trachomatis. Si femrat ashtu edhe meshkujt janë të rrezikuar nga ky infeksion, i cili mund të përhapet nëpërmjet seksit vaginal, anal dhe oral. Klamidia quhet...

Këto gra janë më të rrezikuara nga kanceri i gjirit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Gratë e dobëta janë më të rrezikuara nga kanceri i gjirit, paralajmëron një studim i ri. Shkencëtarët testuan indet dhjamore të gjirit dhe mostrat e gjakut të 72 grave me indeks të masës trupore më të vogël se 25. Ata zbuluan se 40% e...

A mund të luftojnë kancerin dozat e ulëta të aspirinës?

Përshtati në shqip: Blertina Koka Me miliona njerëz marrin doza të ulëta të aspirinës çdo ditë për zemrën. Duke bërë këtë, ata po ulin edhe rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit, sugjeron një studim i ri afatgjatë. Gjatë një studimi të kryer tek më...

Rreziku për zhvillimin e disa llojeve të kancerit fshihet tek goja dhe dhëmbët

Përshtati në shqip: Blertina Koka Larja e dhëmbëve nuk parandalon vetëm prishjen e tyre, por mund të ulë gjithashtu rrezikun e zhvillimit të kancerit. Studimet kanë treguar se bakteret në gojë mund të jenë tregues të rrezikut për zhvillimin e llojeve të ndryshme të kancerit....