A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: L

Sindroma e lodhjes kronike, simptomat që nuk duhet t’i injoroni

Përshtati në shqip: Blertina Koka Sindroma e lodhjes kronike, siç sugjeron edhe emri, është një sëmundje rraskapitëse: Njerëzit me lodhje kronike vuajnë nga një ndjesi e pashpjegueshme dhe ekstreme e lodhjes, që mund të zgjasë për disa muaj deri disa vite. Deri tani, ka...

Leucemia, shenjat e diagnostikimit dhe trajtimi

Leucemia është një kancer i qelizave të gjakut, e cila e merr zanafillën e saj në palcën e kockës e cila gjendet brenda kockave të njeriut (lexo më shumë këtu). Si diagnostikohet leucemia? Për vënien e diagnozës së leukemisë duhet të realizohet një analizë e plotë dhe...

Leucemia, shenjat paralajmëruese dhe shkaqet

Dr. Adela Perrolla, Mjeke Hematologe në Shërbimin e Hematologjisë Çfarë është Leucemia? Leucemia është një kancer i qelizave të gjakut, e cila e merr zanafillën e saj në palcën e kockës e cila gjendet brenda kockave të njeriut. Duhet të kemi parasysh se është pikërisht...

Infeksioni i rrezikshëm i zorrëve, si mund të trajtohet dhe parandalohet

Dr. Migena Qato, Mjeke në Shërbimin Infektiv, në QSUT Mënyra më e mirë për të diagnostikuar lambliazën (infeksion i rrezikshëm i zorrëve)  është nëpërmjet testimit të antigenit në feç . Ajo çka identifikohet me këtë test është proteina e Giardia lamblia dhe më tepër se...

Shenjat paralajmëruese të lambliazës (infeksioni i rrezikshëm i zorrëve)

Dr. Migena Qato, mjeke në shërbimin infektiv në QSUT Lambliaza ndodh në kushtet e higjienës së varfër apo kontrollit inadekuat të ujit të pijshëm. E parë nga ky këndvështrim lambliaza është shkaku kryesor i diarresë së udhëtarëve, një kondicion klinik kaq shumë i përhapur....

Foshnjat kurohen nga kanceri nëpërmjet një trajtimi “mrekulli”

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Dy foshnje, 16-muajsh dhe 11-muajsh, të cilët ishin diagnostikuar me leucemi të fazës së fundit, janë kuruar nëpërmjet një teknike revolucionare. Layla Richards, 16-muajshe, dhe një bebe tjetër...

Ndërron jetë modeli i njohur, vuante nga leucemia

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Modeli i njohur dhe profesionisti i skatebordit,  Dylan Rieder, ka ndërruar jetë në moshën 28-vjeçare. Lajmi i hidhur është bërë i ditur nga vetë familja, e cila njofton se Reider ndërroi jetë të mërkurën pasi vuante...

Ndiheni gjithmonë të lodhur? Ja cilat mund të jenë arsyet

Arsyet kryesore për ndjenjën e pafuqisë që na shoqëron gjithë ditën si dhe si ta rifitojmë energjinë. Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Luftoni çdo ditë me veten për t’u ngritur nga krevati, ndiheni vazhdimisht e këputur dhe mbështeteni në...

Selena Gomez tërhiqet përkohësisht nga muzika: Duhet të trajtoj depresionin dhe ankthin

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Selena Gomez ka vendosur të tërhiqet përkohësisht nga muzika pasi i duhet të trajtojë ankthin dhe depresionin të shkaktuar nga lupusi. “Siç shumë prej jush mund ta dinë, para gati një viti zbulova se kisha lupus, një...

Ja çfarë problemesh shëndetësore fshihen pas ndryshimeve në lëkurë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Lëkura është organi më i madh në trupin e njeriut. Nëse gjërat nuk po funksionojnë siç duhet në pjesën e brendshme të trupit, shenjat shfaqen për herë të parë në lëkurë. Ndryshimet e vogla në lëkurë, si skuqjet,...