A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: M

27-vjeçarja me sëmundjen e rrallë: Mban mend çdo detaj të jetës, që nga koha e lindjes (Video)

Përshtati në shqip: Blertina Koka Një 27-vjeçare nga Australia ka treguar për aftësinë e saj të habitshme për të rikujtuar virtualisht çdo detaj të jetës së saj, që kur ishte 12-ditëshe. Rebecca Sharrock vuan nga memoria autobiografike superiore, një gjendje e rrallë që...

Ky lloj djathi ju mbron nga kanceri i mëlçisë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Shumë njerëz mundohen të mos konsumojnë djathë nga frika se mos shëndoshen. Por, disa lloje djathërash përveçse nuk ju shëndoshin, mund t’ju mbrojnë edhe nga sëmundje të ndryshme, si dhe të arrini të 100-at. Djathi çedër,  bri dhe...

Pyet mjekun: Kam shumë marramendje, ç’të bëj?

Mirëmbrëma, gazeta Shëndeti. Ju lutem, më ndihmoni. Kam marramendje të madhe. Si të kaloj? Të gjitha analizat i kam bërë. Të gjitha kanë dalë mirë. Megjithatë kam shumë marramendje. A keni ndonjë këshillë? Nuk di çfarë të përdor, më është shfaqur pas lindjes. Përgjigjet...

Mënyra e vetme për të luftuar migrenën

Përshtati në shqip: Blertina Koka Të sëmurët me migrenë mund t’iu japin fund vuajtjeve të dhimbjeve të kokës duke mbajtur një peshë të shëndetshme. Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se të qenët obezë rrit me 27% rrezikun e zhvillimit të migrenës, që mund të...

9 produktet fantastike që rregullojnë metabolizmin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Metabolizmi është një proces i drejtuar pjesërisht nga gjenetika, megjithatë mund ta përshpejtoni në mënyrë natyrale duke ngrënë shëndetshëm. Më poshtë do të gjeni 9 ushqimet të cilat rrisin fuqinë djegëse të kalorive në trup. Të...

Ledion Liço zbulon kurën që përdor për lehtësimin e migrenës

Moderatori shqiptar Ledion Liço ka zbuluar nëpërmjet një postimi në InstaStory se vuan prej kohësh nga migrena dhe se më në fund ka arritur të gjejë një kurë për lehtësimin e dhimbjeve. Migrena është një sëmundje që vështirë t’i gjendet ilaçi, por si duket Ledioni ka...

Mënyra më e mirë për parandalimin e kancerit të mushkërive tek duhanpirësit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Duhanpirësit duhet të sigurohen të konsumojnë më shumë fruta dhe perime për të parandaluar sëmundjen vdekjeprurëse të mushkërive, paralajmërojnë shkencëtarët. Konsumimi i tyre në 5 racione në ditë ul rrezikun e zhvillimit të...

5 ‘armiq’ të mëlçisë, që nuk kanë lidhje me alkoolin

Përshtati në shqip: Blertina Koka Mëlçia quhet ndryshe laboratori i organizmit. Ajo bën një punë fantastike në filtrimin e të gjitha gjërave të dëmshme në trup. Ky organ jetësor kryen një sërë funksionesh të rëndësishme në organizmin e njeriut, si për shembull:...

Pyet mjekun: A ka ndonjë kurë popullore për mykun në vesh?

Çfarë e shkakton mykun në vesh dhe a ka ndonjë ilaç popullor për të? Përgjigjet mjekja ORL pranë poliklinikës së Specialiteteve Nr. 3 në kryeqytet, Anjeza Kuçi. Otomykoza ose myku i veshit mund të shoqërojë ose jo një mykozë sistemike në organizëm. Shpeshherë është...

Efekti anësor i ushqyerjes me gji që prek 1 në 10 gra dhe shumë pak janë në dijeni

Përshtati në shqip: Blertina Koka Ushqyerja me gji forcon lidhjen mes nënës dhe foshnjës, ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fëmijës dhe forcon imunitetin e tij, megjithatë, ajo nuk është gjithmonë kaq e lehtë. Shumë nëna janë të mendimit se “ushqyerja me gji është...