A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: N

Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Mund të vuani nga…

Përshtati në shqip: Blertina Koka Nëse e gjeni veten duke shkuar në tualet gjatë natës, nuk jeni të vetmit. Nokturia – një term mjekësor për këtë gjendje të pakëndshme – mendohet të jetë shkaktari më kryesor i çrregullimit të gjumit. Studimet tregojnë se ¾  e...

Sëmundja e nervave, “kryqëzimi” i të gjitha sëmundjeve

Për gazetën Shëndet + dhe Shëndeti Online: Sokrat Xhaxho, mjek neurolog pranë QSUT-së Si kudo në botë edhe në Shqipëri sëmundjet më të shpeshta neurologjike janë aksidentet cerebrovaskulare. Ne mund të kemi të paktën 3 ose 4 raste të reja që paraqiten në urgjencën e...

“Kjo është fytyra e vërtetë e kancerit”

Përshtati në shqip: Blertina Koka Është vetëm 4 vjeçe dhe mjekët i kanë dhënë vetëm pak javë jetë. Babai tërësisht i shkatërruar ka shkrepur këtë foto bardh e zi të vajzës së tij që po lufton me kancerin. “Ky është momenti më i vështirë që kam fotografuar...

Si të parandalojmë ngërçet e këmbës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Ngërçet e këmbës janë një fenomen shumë i përhapur. Një pjesë e madhe e njerëzve kanë përjetuar të paktën një herë ngërçe në këmbë, sidomos gjatë natës kur trupi është në qetësi. Çfarë e shkakton...

Ja se çfarë mund të fshihet pas nepsit

Blerina Bombaj, dietologe Nëse do të dëgjonim trupin tonë, do të fitonim një shëndet dhe zakone shumë më të mira. Një nga mënyrat sesi trupi na dërgon sinjale janë edhe "nepset" për ushqime të caktuara. Ja se çfarë do të thotë trupi nëpërmjet deshirave shfrenuese për disa...

Dhimbja e kokës, ja si trajtohet nga mjekët

Denisa Canameti Patologjitë më të shpeshta që paraqiten tek neurologu i poliklinikës, janë cefaletë (dhimbjet e kokës), dhimbjet e mesit e të shpinës, dhimbjet periferike, episode me humbje ose alterim të vetëdijes e çrregullime të lëvizjes (tremor, sëmundja e Parkinsonit...

Ja si të largoni dhimbjet e “nervit shiatik” në mënyrë natyrale  

Këtu janë disa mënyra natyrale që mund të ju ndihmojnë për të kuruar inflamacionin dhe për të luftuar dhimbjen që shkaktohet nga nervi shiatik. Akupunktura: është një trajtim alternativ. Ajo stimulon rrjedhjen e energjisë dhe përmirëson funksionin e qelizave nervore. Disa...

Ngjirja, çfarë duhet të bëjmë praktikisht

-Në çdo rast ngjirjeje, qoftë kjo akute apo kronike, rekomandohet “kura e heshtjes”; heshtja duhet të jetë më absolutja e mundshme, që ta qetësojë vërtet laringun, që me kordat e tij zanore përbën organin e të folurit. -Në rastin e laringjitit akut duhen thithur ujëra...

Ngjirja dhe laringjitet, llojet dhe kurat

Kur ngjirja nuk zhduket vetë, gjithnjë shkoni tek specialisti. Sot është e vështirë ta fshehësh se të gjithë rrojmë me frikën e tumoreve. Por tumoret e laringut, që bëjnë viktima duhanpirësit e regjur, kanë (në krahasim me shumë të tjerë) avantazhin që po diagnostikohen në...

Nefropatia Diabetike, pse shkaktohet, trajtimi dhe parandalimi i saj

Dr.Mikelin Zaka Mjek nefrolog  Nefropatia diabetike është komplikim mikrovaskular i sëmundjes  se Diabetis mellitus-insulino  vartës dhe joinsulinovartës. Nefropatia Diabetike manifestohet me proteinuri, krahas  komplikacioneve te tjera si: retinopatia apo hipertensioni, por pa...