A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: O

Studim: Prindërit obezë, shkak për vonesë në zhvillimin e fëmijëve

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shendet+: Blertina Koka Fëmijët e lindur nga prindërit obezë mund të përjetojnë vonesë në zhvillim në fazat e para të fëmijërisë, sugjeron një studim i fundit. Sipas shkencëtarëve, fëmijët me nënat obeze janë 67% më...

Orgazma, aleatja më e mirë e bukurisë femërore! Ja disa nga përfitimet e saj

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Orgazma është kulmi i kënaqësisë seksuale. Kjo kënaqësi sjell një sërë përfitimesh shëndetësore dhe zbukuruese. Çdo nivel i kënaqësisë seksuale ka pothuajse të njëjtin efekt në pamjen e jashtme...

Doni të humbisni peshë? Provoni këtë lëng të rekomanduar nga shkencëtarët japonezë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Keni provuar metoda të ndryshme për t’u dobësuar dhe nuk keni vënë re asnjë rezultat deri tani? Është koha të provoni lëngun “mrekulli” të rekomanduar nga ekspertët. Një studim i ri sugjeron se konsumimi i ujit të...

“Ai që përton sot, pendohet mot”. 5 rregullat dhe 5 pikat për të rënë në peshë

Rolina Naco, dietologe Më pak se një muaj dhe festat e fundvitit do të jenë prezente, me tryeza plot e përplot me larmi ushqimesh! Shumë janë ata që mendojnë se e kanë të pamundur t’ju rezistojnë dhe mbeten me frikën e kileve të shtuara pas janarit. Mendimi i parë që ju vjen,...

“Piva 2 gota ujë para çdo vakti për 2 javë. Ja sa peshë humba”

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Kur bëhet fjalë për këshilla për t’u dobësuar, “pi më shumë ujë” është këshilla që mbizotëron më shumë. Por, edhe pse mund ta kemi dëgjuar këtë këshillë me miliona herë, nuk është bërë asnjë studim për...

“Peshoja sa një këlysh elefanti”: Studentja tregon si humbi rreth 80 kg

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një femër obeze, e cila e krahasonte veten me një këlysh elefanti, ka humbur gjysmën e peshës së trupit pas një komenti nga i ati. 29-vjeçarja Maddy Ghorob tregon se arriti 136 kg pasi konsumonte ushqime me shumë kalori në...

Ky vaj sheshon barkun në kohë rekord, sipas shkencëtarëve

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Sipas një studimi të ri, përfshirja e vajit kanola në dietë mund t’ju ndihmojë të sheshoni barkun në vetëm katër javë. I prodhuar nga farat e bimës kanola, ky vaj ka më pak se gjysmën e yndyrave të ngopura të vajit...

Keni uri por nuk doni të shëndosheni? Hani banane

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Ju ka ndodhur të hani një vakt të shpejtë dhe të ndiheni sërish të uritur pas 20 minutash? Herën tjetër, hani një banane. Bananet janë të pasura me niseshten rezistente, një karbohidrat i shëndetshëm që ju mban të...

Studim: 1 në 3 burra obezë nuk e arrijnë moshën 70-vjeçare

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj Shtimi në peshë shkurton jetën dhe obeziteti rrit shanset për vdekje të hershme. Ky është përfundimi në të cilin është arritur pas një studimi të kryer nga Instituti Kombëtar i Shëndetit. Shkencëtarët analizuan të...

Ja nga çfarë rrezikohen fëmijët e lindur nga nënat obeze

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Fëmijët e lindur nga nënat obeze rrezikohen të vdesin 8 vite më parë se foshnjat e lindur nga nënat e dobëta, sugjeron një studim i ri. Ekspertët kanë zbuluar se gratë obeze kanë telomere më të shkurtra, njësi që...