A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: SH

Masazhi ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve kronike të shpinës

Përshtati në shqip: Blertina Koka Hulumtuesit shkencorë kanë zbuluar se terapia me masazh mund të trajtojë në mënyrë efikase dhimbjet kronike të shpinës. Shumë persona përfundojnë me aftësi të kufizuara për shkak të dhimbjeve në pjesën e poshtme të shpinës. Masazhi,...

Dhimbja e shpinës, shenjë e një problemi më serioz?

Përshtati në shqip: Blertina Koka Dhimbja e shpinës është e zakonshme – 80% e njerëzve mund të vuajnë nga dhimbjet e shpinës dhe nuk është gjë për t’u shqetësuar. Shumica e tyre mund të shkaktohen nga ndrydhja e muskujve.  Por, ka edhe raste kur dhimbjet e shpinës mund të...

Dhimbje shpine? Provoni këto kura natyrale

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Masazh me varja: Për këtë mund tё pёrdorni vaj susami ose arre kokosi. Mund tё fusni nё vaj disa pika nga esenca ose vajra terapeutikë tё njё cilёsie tё lartё, si livando, olio 31 erbe. Nё fillim...

Mos i injoroni dhimbjet e shpinës në moshë të re! Paralajmërojnë për vdekje të parakohshme

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta 'Shëndet+' Duke injoruar dhimbjet e shpinës, ju vini veten në rrezik. Edhe pse është një problem i zakonshëm në të gjithë botën, shkencëtarët paralajmërojnë se mund të ketë pasoja të rënda. Një studim i...

A është normale që pas një shtatzënie cikli të vonohet 1 vit?

Mimoza Keta, mjeke gjinekologe Pas një lindjeje normale, nëse e ushqen fëmijën me gji, cikli normal nuk kthehet në kohë. Është periudha e lehonisë që shkon rreth 45 ditë. Sekrecionet hemorragjike fillimisht vijnë me ngjyrë më të fortë dhe të shtuara në sasi. Pastaj vijnë duke...

Dhimbje shpine? Ja si të shpëtoni prej saj

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Gati 8 në 10 njerëz vuajnë nga dhimbja e shpinës të paktën njëherë në jetën e tyre. Femrat sidomos kanë më shumë probleme me shpinën, si gjatë shtatzënisë, kur merren me punët e shtëpisë apo mbajnë fëmijët në...

Vuani nga dhimbjet e shpinës? Ja 6 ushtrimet që duhet të bëni

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Dhimbja e shpinës është një problem i zakonshëm që prek shumë njerëz. Ajo varion nga një dhimbje e lehtë që mund të kalojë shpejt deri tek një gjendje që mund të rrezikojë jetën. Fizioterapistja Emma Cranfield ka...

Mitet e shumta për dhimbjen e shpinës

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Dhimbja e shpinës është një nga shkaqet kryesore të paaftësisë në të gjithë  botën. Me diçka kaq të  zakonshme, është  e qartë se fillojnë të zhvillohen dhe mite në lidhje me çfarë e shkakton dhe si shërohet....

Tendiniti i shpatullës, trajtimi konservativ dhe kirurgjikal

  Klinika Albaturk Shpatulla është një makineri shumë komplekse. Dizenjo e saj fin i jep artikulacionit të shpatullës një hark të gjerë lëvizjeje, por jo shumë stabilitet. Për sa kohë që të gjitha pjesët përbërëse janë në gjendje të mirë pune, shpatulla mund...

Pyet mjekun: Gjatë natës ndiej dhimbje shpuese në kurriz

Pyetje e ardhur në info@shendeti.com.al/ Facebook: Gazeta Shëndeti Jam një zonjë 43 vjeçe. Punoj në zyrë, pra në një pozicion të detyruar për disa orë. Kam filluar të ndiej një dhimbje shpine, e cila më zgjon edhe gjatë natës. A mund të më këshilloni se çfarë mund të bëj...