A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: T

Studim/ Tensioni i gjakut mund të përcaktojë gjininë e foshnjës

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Për vite më radhë kanë ekzistuar mite të shumta në lidhje me parashikimin e gjinisë së foshnjës. Por, tani shkencëtarët thonë se mënyra më e mirë për parashikimin e gjinisë së foshnjës ende të...

9 numra shëndetësor që çdo grua duhet t’i dijë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Mund të mos mbani mend numrin e telefonit të ishit tuaj. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin, ka disa numra që duhet t’i dini patjetër. Kjo sepse këto numra të veçantë ju japin shumë informacione në...

Gurët në tëmth, kura popullore

Për gazetën "Shëndet+", Hysni Dankshi, mjek alternativ Gurët në tëmth formohen shpesh tek gratë, veçanërisht në moshat e kaluara. Shkak i tyre është jeta pa lëvizje, trup i dhjamosur, kapsllëku, çrregullimet e tretjes së ushqimeve, shtatzënia etj. Shenjat janë: rëndim...

Limon, mjaltë dhe vaj ulliri, trajtimi i duhur për personat që kanë gurë në tëmth

Nga Hysni Dankshi, mjek alternativ  Gurët në tëmth formohen kur ka shumë kolesterol në bile, një lëng që mëlçia e përdor për të tretur yndyrën. Bila (lëngu i tëmthit) ruhet gjatë tretjes nga tëmthi, një organ në formë dardhe poshtë mëlçisë. Ai formon kristale që...

Doni të jeni më të zgjuar? Konsumoni këto 5 ushqime

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Po bëni gjithçka mundeni për të mbajtur gjallë kujtesën? Sigurohuni të merrni sa më shumë lëndë ushqyese që ju ndihmojnë në përmirësimin dhe zhvillimin e memories dhe inteligjencës. Nuk keni pse të blini...

Një gotë verë në ditë mund t’ju shpëtojë nga goditja në tru

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një gotë verë në ditë siguron mbrojtje për një nga llojet më të zakonshme të goditjes në tru, sugjeron një studim i ri. Konsumi i moderuar thuhet se ul rrezikun me 10% të zhvillimit të sëmundjeve ishemike në tru. Ata...

Nuk arrini të mbani ekuilibrin mbi një këmbë për 20 sekonda? Ja nga çfarë rrezikoheni

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Po sikur t’ju themi se qëndrimi me një këmbë për 20 sekonda (ose më shumë) mund të zbulojë shumë gjëra në lidhje me shëndetin tuaj. Mund të duket pak e pabesueshme, por kështu na sugjeron një studim i publikuar tek...

Ushqimet që ulin në mënyrë natyrale tensionin e lartë të gjakut

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Fize Smailaj Fasulet e bardha -Vetëm një filxhan fasulesh të bardha përmban 13% kalcium, 30% magnez dhe 24% kalium, kjo në lidhje me sasinë e nevojshme ditore që trupi ynë ka për këto lëndë.  Theksojmë se fasulet e bardha janë...

Njihuni me foshnjën që ka lindur dy herë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Lynlee Boemer është foshnja që ka lindur dy herë. Kur të rritet ajo ka të drejtën ta festojë ditëlindjen dy herë në vit. 12 javë para se të vinte në jetë si të gjithë foshnjat e tjerë, Lynlee është nxjerrë njëherë...

Alergjitë nga thumbimi i insekteve, ja çfarë duhet pasur kujdes

Bisedoi për gazetën "Shëndet+": Elona Tereziu Pickimet nga insektet janë jo pak të shpeshta, sidomos gjatë sezonit të verës dhe pranverës. Shumica prej tyre shkaktojnë vetëm një reagim lokal duke përfshirë këtu skuqje, enjtje, dhimbje dhe të kruara, por megjithatë jo të gjithë...