A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: V

Infeksionet e veshit, kujdesi që duhet të kenë prindërit

Për gazetën Shëndet+ dhe Shëndeti Online, mjekja Anjeza Kuçi, otorinolaringologe pranë Qendrës Shëndetësore të Specialiteteve nr.3, Tiranë Të rralla janë bebet që nuk e kanë provuar të paktën një herë dhimbjen e veshit, por akoma më tragjike kjo situatë është për nënat...

Infeksioni vaginal, a është shqetësues dhe si mund të trajtohet?

Për "Shëndet+", Julia Kollçaku Duhet të na shqetësojë një infeksion vaginal? Patjetër. Ndryshimi që vë re gruaja, e drejton gruan të mjeku gjinekolog. Ka shumë gra që janë të kujdesshme dhe sot ka ndryshuar tabuja e vizitave gjinekologjike. Gratë vijnë pa drojë. Metoda...

Venat varikoze të gjymtyrëve të poshtme, shenjat klinike dhe komplikacionet

Elida Mici, kirurge flebologe Venat varikoze janë zgjerime të qëndrueshme të venave sipërfaqësore të gjymtyrëve të poshtme, të shoqëruara nga dëmtimi i valvulave dhe rikthimi i gjakut venoz. Shkaku i vërtetë i kësaj patologjie nuk është identifikuar ende, por publikime të...

Produkti natyral më i mirë për të pastruar veshkat

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Të gjithë i njohim funksionet e veshkës dhe se sa të rëndësishme janë ato për trupin e njeriut. Si çdo pjesë tjetër e trupit, edhe ato kanë nevojë për pastrim. Pastrimi i tyre ndihmon gjithashtu në largimin e të...

Dhimbja dhe kruarja e veshit, ja çfarë tregojnë dhe si të kujdesemi

Për gazetën "Shëndet+" dhe shendeti.com.al, mjekja ORL Anjeza Kuçi, Poliklinika e Specialiteteve nr. 3, Tiranë Gjithë verën problemet e veshit përbëjnë një nga shqetësimet kryesore të pacientëve tanë. Një prej tyre është edhe veshi i notarit apo infeksionet e kanalit të...

Shkaqet kryesore të thatësisë vaginale

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Shkaktari kryesor i tharjes vaginale është ndryshimi i hormoneve. Dy gjendjet kryesore hormonale në trup që shkaktojnë rënie të estrogjenit, thatësi vaginale dhe dehidratim janë ushqyerja me gji dhe menopauza. Sa kohë që e...

Keni gurë në veshka? Ja si t’i nxirrni ata në mënyrën më argëtuese

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Trajtimi për gurët në veshka mund të gjendet tek parku më i afërt me lodra, ka zbuluar një studim i ri. Disa xhiro në slitën hekurudhore mund të jenë mënyra më e sigurt për të nxjerrë gurët nga veshkat. Në këtë...

Shkrirja e gurëve me metoda popullore, sa rezultative është?

Përgjigjet për shendeti.com.al mjeku Alketa Koroshi Çajrat popullore kanë dy lloje efektesh që janë të verifikuara. Së pari, kanë efekte të lehta diuretike, shkarkuese. Në përgjithësi, një i sëmurë që ka infeksion të rrugëve urinare, duhet të konsumojë sa më shumë...

Mijëra pacientë me sëmundje të veshkave mund të shpëtohen…me vetëm një gotë ujë

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka 13 mijë pacientë vdesin çdo ditë nga sëmundjet e veshkave të shkaktuara nga dehidratimi. Të gjitha këto vdekje mund të shmangen me një kujdes më të veçantë dhe informim të pacientëve nga mjekët dhe infermierët. Sipas...

Dita Botërore e Parandalimit të Vetëvrasjes: “Lidhje, komunikim, përkujdesje”

Në vitin 2003, 10 shtatori u vendor si Dita Botërore për Parandalimin e Vetëvrasjes. “Lidhje, komunikim, përkujdesje” është slogani i këtij viti lidhur me Ditës Botërore për Parandalimin e Vetëvrasjes 2016. Këto tri fjalë qëndrojnë në thelb të parandalimin e...