A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: Y

5 ushqimet që mund t’ju ndihmojnë të digjni më shumë yndyra

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Le ta pranojmë: Nuk ekziston asnjë super ushqim apo përbërës magjik që do të zhdukë menjëherë dhjamin në bark. Kjo arrihet vetëm duke konsumuar pak shqer, duke eliminuar intolerancën ndaj ushqimit, fjetur mirë, kontrolluar...

Për të jetuar më gjatë, konsumoni këto yndyra

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Për vite me radhë, konsumatorëve u është thënë që të shmangin yndyrat me çdo kusht nëse duan të jenë të shëndetshëm. Në fakt është krejt e kundërta. Një studim i kryer nga Universiteti i Harvardit ka zbuluar se...

Yndyrnat në gjak, si t’i parandalojmë

Trigliceridet janë një nga pjesët përbërëse të yndyrnave dhe janë një burim i rëndësishëm energjie për organizmin e njeriut. Por, nëse ato janë mbi vlerat e lejuara bëhen shkaktare për shfaqjen e disa patologjive, p.sh sëmundjet koronare dhe arteriosklerozave. Por cilat janë...