Shkence

Pajisja e re për diabetin do t’u japë fund shpimeve të gishtave

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Një pajisje e vogël që ngjitet në krahë mund të ndryshojë jetën e qindra mijëra njerëzve që vuajnë nga diabeti. Kjo pajisje mund t’u japë...

 

Bakteri salmonela ‘mund të vrasë kancerin’

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Bakteri që shkakton helmim të ushqimit mund të përdoret për të zhdukur kancerin, thonë ekspertët e shëndetësisë. Ata kanë zhvilluar një formë...

 

Studimi më i fundit: Letargjia mund të kurojë kancerin vdekjeprurës brenda 10 vitesh

  Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kanceri mund të kurohet brenda 10 vitesh duke vendosur pacientët në “gjumë të thellë”, shpresojnë ekspertët. Shkencëtarët kanë zbuluar...

 

Një trajtim i ri për alkoolistët

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Alkoolizmi (vesi i njerëzve të dhënë pas alkoolit) mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju...

 

Mënyra si e gatuani orizin mund t’ju rrezikojë shëndetin

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Mendoni se e keni gatuar mirë orizin? Një studim i ri ka zbuluar se nëse nuk përdorni mjaftueshëm ujë për ta zier atë, rrezikoheni nga sëmundjet...

 

Pilula ‘mrekulli’ 4 në 1 do të kurojë tensionin e lartë të gjakut

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Kombinimi i 4 ilaçeve për tension e lartë të gjakut në një pilulë të vetme mund të jetë dyfish me efektive se trajtimet aktuale, kanë zbuluar...

 

Kjo është kënga që lumturon bebet, sipas shkencës (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Ekspertët kanë bashkëpunuar me njëri-tjetrin për t’ju përgjigjur pyetjes që bën thuajse çdo prind: Si mund të qetësoj fëmijën? Çfarë muzike pëlqejnë...

 

Foshnjat kurohen nga kanceri nëpërmjet një trajtimi “mrekulli”

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Dy foshnje, 16-muajsh dhe 11-muajsh, të cilët ishin diagnostikuar me leucemi të fazës së fundit, janë kuruar nëpërmjet një teknike revolucionare. Layla Richards,...

 

Më shumë shpresë për të prekurit nga kanceri i pankreasit

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Një kombinimin i ilaçeve është cilësuar si një zbulim “historik” në trajtimin e kancerit më vdekjeprurës. Gjatë testimeve të para, ka...

 

Zbulimi më i fundit shton shpresat për trajtimin e fëmijëve autikë

Përshatti në shqip për Shëdneti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shkencëtarët mendojnë se sekreti për të luftuar autizmin nuk fshihet në mendje, por në zorrë. Fëmijët autikë kanë më shumë probleme me stomakun se bashkëmoshatarët...