Shkence

Më shumë shpresë për të prekurit nga kanceri i pankreasit

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Një kombinimin i ilaçeve është cilësuar si një zbulim “historik” në trajtimin e kancerit më vdekjeprurës. Gjatë testimeve të para, ka...

 

Zbulimi më i fundit shton shpresat për trajtimin e fëmijëve autikë

Përshatti në shqip për Shëdneti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shkencëtarët mendojnë se sekreti për të luftuar autizmin nuk fshihet në mendje, por në zorrë. Fëmijët autikë kanë më shumë probleme me stomakun se bashkëmoshatarët...

 

Studim: Speci i kuq djegës mund të ketë çelësin për luftimin e kancerit

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një përbërës aktiv tek specat e kuq djegës mund të ketë çelësin e luftimit të kancerit të gjirit. Shkencëtarët në Universitetin Ruhr-University në...

 

Shkenca mundëson lindjen e fëmijës me 3 prindër për çiftin jopjellor

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Pas vitesh të tëra përpjekjeje të pasuksesshme, ata janë bërë prindër të një fëmije, që erdhi në jetë përmes një metode të rrallë: atë të fekondimit...

 

E provuar shkencërisht/ Kafja të zgjat jetën

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Kafeina tek filxhani i kafes së mëngjesit mund të shërbejë jo thjesht për t’ju zgjuar nga gjumi. Ajo mund të ulë gjithashtu rrezikun për t’u prekur...

 

Studim/ Tensioni i gjakut mund të përcaktojë gjininë e foshnjës

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Për vite më radhë kanë ekzistuar mite të shumta në lidhje me parashikimin e gjinisë së foshnjës. Por, tani shkencëtarët thonë se mënyra më e mirë për...

 

Këto 3 karakteristika të personalitetit ju bëjnë më tërheqës! Posedoni ndonjërën prej tyre?

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një trup i tonifikuar dhe sensi i mirë i humorit mund t’ju bëjnë juve tërheqës, megjithatë, sipas ekspertëve, ka 3 karakteristika të arta që ju veçojnë...

 

Dëshironi të keni fëmijë më të zgjuar? Ja çfarë vitaminash duhet të merrni gjatë shtatzënisë!

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gratë që marrin një multivitaminë gjatë shtatzënisë mund të rrisin koeficientin e inteligjencës së fëmijëve, të barasvlershme me një vit të tërë shkolle,...

 

Shkencëtarët zbulojnë më në fund për çfarë shërben apendiksi

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Apendiksi është menduar gjithmonë si një organ i padobishëm, që nuk është problem edhe nëse hiqet. Por, së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar se apendiksi...

 

Shkencëtarët zbulojnë më në fund arsyen përse stresi shkakton atak në zemër

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shkencëtarët kanë zbuluar më në fund arsyen përse stresi shkakton atak në zemër dhe goditje në tru. Ky zbulim i ri rrit shpresat për parandalim të këtyre...