STUDIME DHE RAPORTE

E provuar shkencërisht/ Kafja të zgjat jetën

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Kafeina tek filxhani i kafes së mëngjesit mund të shërbejë jo thjesht për t’ju zgjuar nga gjumi. Ajo mund të ulë gjithashtu rrezikun për t’u prekur...

 

4 sëmundjet që nuk e dinit se mund të jenë ngjitëse

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka I lani duart para se të hani, mbuloni gojën kur teshtini, mundoheni të mënjanoni shtrëngimet e duarve…mendoni se i dini të gjitha mënyrat që ju mbrojnë...

 

Studim/ Tensioni i gjakut mund të përcaktojë gjininë e foshnjës

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Për vite më radhë kanë ekzistuar mite të shumta në lidhje me parashikimin e gjinisë së foshnjës. Por, tani shkencëtarët thonë se mënyra më e mirë për...

 

Këto 3 karakteristika të personalitetit ju bëjnë më tërheqës! Posedoni ndonjërën prej tyre?

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një trup i tonifikuar dhe sensi i mirë i humorit mund t’ju bëjnë juve tërheqës, megjithatë, sipas ekspertëve, ka 3 karakteristika të arta që ju veçojnë...

 

Dëshironi të keni fëmijë më të zgjuar? Ja çfarë vitaminash duhet të merrni gjatë shtatzënisë!

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gratë që marrin një multivitaminë gjatë shtatzënisë mund të rrisin koeficientin e inteligjencës së fëmijëve, të barasvlershme me një vit të tërë shkolle,...

 

8 shenjat që tregojnë se kolesteroli po ju dëmton këmbët

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Kolesteroli mund të bllokojë enët e gjakut në zemër, por mund të prekë gjithashtu edhe këmbët, duke shkaktuar sëmundje arteriale periferike. Me miliona njerëz...

 

Objektet shtëpiake që nuk e keni ditur se kanë datë skadence

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shumica e njerëzve i hedhin ushqimet menjëherë sapo u ka kaluar data e skadencës, por shumë pak e dinë se edhe shumë sende shtëpiake që ne i përdorim çdo...

 

Konsumimi i specit të kuq djegës, si ndikon në jetëgjatësi? Ja çfarë kanë zbuluar ekspertët

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëse ju pëlqejnë ushqimet djegëse, tani keni një arsye më shumë përse t’i konsumoni – ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Njerëzit që konsumojnë spec...

 

Studim: Fëmija e parë rrezikohet nga këto sëmundje

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët e lindur të parët në një familje janë më të rrezikuar nga disa sëmundje. Ata bien më shpejtë pre e disa gjendjeve...

 

Zbulohet rreziku që u vjen meshkujve nga fjetja me të brendshme gjatë natës

Prej kohësh shkencëtarët kanë përkrahur teorinë se të fjeturit pa të brendshme bën mirë për shëndetin. Tani, ata kanë filluar të rekomandojnë meshkujt që të flenë pa të brendshme nëse duan të bëhen baballarë. Trupi i...