STUDIME DHE RAPORTE

Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë trajtim për këtë problem me organin gjenital

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Gati gjysma e meshkujve nuk kërkojnë ndihmë mjekësore edhe pse ka kaluar më shumë se një vit që partneret e tyre nuk kanë arritur të mbesin shtatzënë,...

 

Ja ç‘duhet të bëni çdo ditë që të jetoni më gjatë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Po sikur sekreti i jetëgjatësisë të jetë fshehur në 5 hapa të thjeshtë? Profesori i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Sanjiv Chopra, mendon se është e...

 

Shkencëtarët zbulojnë më në fund arsyen përse stresi shkakton atak në zemër

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Shkencëtarët kanë zbuluar më në fund arsyen përse stresi shkakton atak në zemër dhe goditje në tru. Ky zbulim i ri rrit shpresat për parandalim të këtyre...

 

Këto janë 7 ushqimet që konsumon çdo mjek (Video)

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Ja çfarë blejnë shumë meshkuj në dyqane: biftek, pulë, ëmbëlsira dhe alkool. Këto kategori janë gjithashtu burimet më kryesore të kalorive në dietën...

 

Keni dhimbje të kockave? Mos fajësoni motin

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Keni dhimbje në gjithë trupin? Ndryshe nga sa është besuar më parë, nuk mund të fajësoni motin për dhimbjet e shpinës apo të kyçeve – kështu të paktën...

 

A mund të shkaktojë Nutella kancer? Ja çfarë kanë zbuluar ekspertët

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një përbërës kyç tek Nutella mund të rrisë rrezikun për prekje nga kanceri, paralajmërojnë ekspertët. Vaji i palmës, një ingredient i përdorur tek nutella...

 

Studim: Prindërit obezë, shkak për vonesë në zhvillimin e fëmijëve

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shendet+: Blertina Koka Fëmijët e lindur nga prindërit obezë mund të përjetojnë vonesë në zhvillim në fazat e para të fëmijërisë, sugjeron një studim i fundit. Sipas shkencëtarëve,...

 

Hapet alarmi: Një prej pilulave më të përdorura nga gratë shtatzëna rrezikon jetën e foshnjës

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shendet+: Blertina Koka Pilula më e përdorur nga gratë shtatzëna, e cila është reklamuar edhe nga vetë Kim Kardashian, është vënë në qendër të debatit këto ditët e fundit. Duke...

 

Jetoni shumë pranë rrugës kryesore? Atëherë rrezikoheni nga kjo sëmundje

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Miliona njerëz janë të rrezikuar nga zhvillimi i dementias pasi jetojnë afër rrugës së makinave, sugjeron një studim i ri. Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit...

 

Pse njerëzit e zgjuar priren të qëndrojnë vetëm?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka  Njerëzit inteligjentë janë më të lumtur kur janë vetëm sesa në shoqërinë e të tjerëve. Një studim i ri ka zbuluar se njerëzit inteligjentë sa më shumë...