Shëndeti

A ka pedofilë në rrjetet sociale? Ja me çfarë përballen fëmijët

Bisedoi: Denisa Canameti Telefonë, smartfonë, tabletë, instagram, selfi. Janë këta termat që pushtojnë sot fjalorin e të rinjve. Rrjetet sociale duket se ndikojnë ccdo veprim të tyre, ndërsa nuk ka pak raste në të cilat një adoleshent...

 

Andi dhe Klea: Kërkoni ndryshimin duke na votuar

Elena Beta, gazeta “Shëndet+” Zyrtarisht, Z.Andi Rabiaj dhe Znj. Klea Zylfi, do të kandidojnë në zgjedhjet e 20 prillit, për të fituar të drejtën e përfaqësimit studentor në senatin Akademik të Universitetit të Mjekesisë, Tiranë....

 

Miqtë janë po aq të rëndësishëm për shëndetin sa dieta dhe ushtrimet

Studimet e fundit kanë treguar se marrëdhëniet mes njerëzve kanë një ndikim të rëndësishëm për shëndetin e tyre. Kjo vlen edhe për adoleshentët dhe të rinjtë. Një studim i ri, i kryer nga Universiteti i Karolinës së Veriut,...

 

Në Shqipëri, informacioni për abortet në adoleshencë, i paplotë!

Shtatzënia në adoleshencë prek miliona vajza çdo vit, kryesisht në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Komplikacionet gjatë shtatzënisë përbëjnë shkakun kryesor të vdekjes në vajzat e moshës 15-19 vjeç në këto vende....

 

Shqeme, ushqimi që “vret” depresionin

Shqemet janë burim i madh i  triptofanit, i cili është një amino acid jetik. Trupi ynë ka nevojë ta marrë atë në të gjithë ushqimet. Ky amino acid ndihmon fëmijët të zhvillohen dhe të rriten, përmirëson gjumin dhe ul ndjeshëm...

 

Seksi anal, çfarë është dhe çfarë thonë shifrat?

Për gazetën “Shëndet+”, mjeku androlog Evin Dani Seksi anal është një sjellje seksuale që përfshin zonën anale. Për mënyrën sesi bëhet, ka problematikat e veta. Seksi anal është ai seks ku mashkulli penetron në femër...

 

Liri-seks apo seks-tabu? Ja pasojat në shoqërinë tonë

Për gazetën “Shëndet+”, mjeku androlog Evin Dani Të paturit shumë partnerë sigurisht që është problematikë. Ndërsa problem tjetër është edhe nisja e marrëdhënieve në moshë të re. Kjo është vënë re si në botë,...

 

Si mund t’i heq pikat e zeza?

Dermatologia Violeta Dajçi Përshëndetje! Jam një djalë 17 vjeç, kam afërsisht që në moshën 12-13 vjeç pika të zeza jo puçrra, si mund t’i heq? Përgjigjja nga dermatologia Violeta Dajçi Pikat e zeza ose komedonet janë sekrecione...

 

“Selfite” dhe vampirizmi, rreziqet e reja për adoleshentët

Maniakë të “selfi”-ve apo në shqip do të thuhej të autoportreteve apo autofotove, si dhe të vampirizmit, duke arritur deri në pikën që pinë gjakun e njeriut. Këto janë tendencat e reja të adoleshentëve që po trembin pediatrët...

 

Obeziteti te meshkujt vonon 1-2 vjet zhvillimin seksual

Ola Mitre “Mbipesha apo obeziteti në moshën e adoleshencës bën që shenjat e pubertitetit te meshkujt të fillojnë të shfaqen më me vonesë, periudhë e cila mund të variojë nga 1-2 vjet”. Alarmi vjen nga mjeku androlog...