Archive for: depresion

Studim: Mungesa e vitaminës D çon në depresion

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Mungesa e vitaminës D, sidomos gjatë sezonit të vjeshtës dhe të dimrit, lidhet me rritje të simptomave të depresionit, sugjeron një studim i ri. Kjo vitaminë gjendet...

 

Periudhat traumatike në fëmijëri janë shumë të vështira për t’u kapërcyer. Ja arsyet

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Kalifornisë periudhat traumatike në fëmijëri siç mund të jenë aksidentet, traumat fizike, abuzimet, neglizhencat apo dhuna në...

 

Filtrat e Instagramit mund të ndihmojnë në diagnostikimin e depresionit

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Instagrami  njihet nga shumica e përdoruesve si  vendi i veshjeve të modës së fundit , të fotove super ‘luksoze’  si dhe të shprehjeve frymëzuese. Në qoftë...

 

Merrni vitaminë D për 3 muaj dhe ja sëmundjet që do të parandaloni

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Të dhenat statistikore tregojnë se rreth 75% e të rriturve amerikanë dhe 70% e fëmijëve nuk marrin vitaminë D në masë të konsiderueshme. Problemi qëndron në faktin se kjo...

 

Ja si ndikon stresi në shëndet dhe trup

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Stresi është një ndryshim që ndikon në një reagim të ndryshëm në përgjigjet fizkie mendore dhe emocionale. Stresi është një pjesë normale e jetës, por duhet të menaxhohet...

 

Zbulohet lidhja gjenetike e depresionit me diabetin

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Njerëzit e dëshpëruar kanë 60% më shumë gjasa që të preken nga depresioni, ka zbuluar një studim i ri. Hulumtuesit shkencorë kanë zbuluar një lidhje gjenetike...

 

Shenjat paralajmëruese që tregojnë se keni inflamacion të fshehur në trup

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al  : D.Bardhi Sistemi imunitar i njeriut është një sistem perfekt, por në të njëjtën kohë edhe kompleks, qëllimi kryesor i tij është të mbrojë trupin dhe të parandalojë ndikimin e viruseve...

 

Jeni shumë gjumashë?! Ja sëmundjet që ju shkaktohen

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi Gjumi është “aktiviteti” më i rëndësishëm për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Sipas studimeve është e rekomandueshme të flini 6-7 orë në natë. Por a e dinit...

 

Qumështi i artë: Kuron depresionin, fryrjen e barkut dhe ndihmon në rënien në peshë

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Keni fryrje barku? Jeni shëndoshur shumë këto kohët e fundit? Jeni të stresuar për këtë fakt? Ja ku vjen zgjidhja: qumështi i artë. I përdorur për shekuj me...