Archive for: diabet

Pajisja e re për diabetin do t’u japë fund shpimeve të gishtave

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Një pajisje e vogël që ngjitet në krahë mund të ndryshojë jetën e qindra mijëra njerëzve që vuajnë nga diabeti. Kjo pajisje mund t’u japë...

 

Problemi i zakonshëm shëndetësor që shumë meshkuj e injorojnë – derisa të pësojnë atak në zemër

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Sëmundja koronare e zemrës është shkaktari kryesor i vdekjeve tek meshkujt, ku gati 20% e burrave të moshës 60-79 vjeç preken nga ajo, sipas Shoqatës...

 

5 aroma të trupit që nuk duhet t’i injoroni kurrsesi

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’: Blertina Koka Nëse sapo keni mbaruar stërvitjen apo keni ngrënë një hamburger me shumë qepë dhe salcë me hudhra, gjasat janë që të kundërmoni një erë...

 

Hiqni dorë nga hamburgeri me djathë! Dëmton mëlçinë dhe shkakton diabet

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një hamburger me djathë mund të ndryshojë metabolizmin dhe rrit rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2, ka zbuluar një studim i ri. Një trup i shëndetshëm...

 

Lajmi i mirë për të sëmurët me diabet: Qeveria shton shpenzimet për blerjen e fishave

  Personave me diabet iu është premtuar shpesh herë përfshirja e fishave në skemën e rimbursimit. Pavarësisht premtimeve të bëra në vite nga drejtuesit e dikastereve shëndetësore, përfshirja e këtyre pajisjeve dhe materialeve...

 

Diabulimia: Çrregullimi i fshehur i të ngrënit që po vret gratë me diabet

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Disa gra të sëmura me diabet po rrezikojnë të mbeten të verbra, të hyjnë në koma diabetike, madje rrezikojnë edhe të vdesin nga shmangia e injektimeve të insulinës...

 

Nënat mbipeshë po dëmtojnë fëmijët e tyre: Ata rrezikojnë të preken nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe astma

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: D.Bardhi Ekspertët kanë paralajmëruar se gratë duhet të jenë të shëndetshme përpara se të planifikojnë të kenë një fëmijë pasi në të kundërt ato mund të lindin fëmijë me...

 

Frutat që kontrollojnë dhe parandalojnë diabetin

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Të jetosh me diabet kërkon disa ndryshime të jetesës. Këto ndryshime kanë të bëjnë me mënyrën e të ushqyerit dhe stilin e jetesës. Siç dihet frutat përmbajnë fruktozë...

 

FDA aprovon “pankreasin artificial” për pacientët me diabet

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar pankreasin e parë artificial për personat me diabet të tipit 1 në Shtetet e Bashkuara. Kjo pajisje monitoron...

 

E sëmura me diabet: “Mëmësia më shpëtoi jetën”

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka “Mëmësia më shpëtoi jetën!” Kështu shprehet 25-vjeçarja Rianna Merie, e cila ka që në moshën 6-vjeçare që vuan nga diabeti. Me rritjen e moshës ajo filloi...