Archive for: dieta

Këshilla të shëndetshme dietike: si mos të shtoni kg gjatë festave të fundvitit

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Festat e fundvitit janë shumë afër dhe dëshira për të ngrënë panetone, bakllava, gjel deti apo ushqime të tjera kalorike është e pashmangshme. Sipas studimeve njerëzit shtojnë...

 

Ja çfarë duhet t’i shtoni vaktit të mëngjesit për të rritur metabolizmin dhe për të rënë në peshë

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës që nuk duhet të lihet asnjëherë pa konsumuar. Studime të shumta ndër vite kanë treguar se personat që hanë mëngjes kanë...

 

Doni të zvogëloni perimetrin e kofshëve? Ja çfarë duhet të konsumoni

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Nëse akumuloni yndyrë vetëm rreth zonës së vitheve dhe kofshëve, ja ushqimet që duhet të keni parasysh për të rënë në peshë: Hirrë: ka veti probiotike dhe ndihon në rritjen...

 

Gabimet që ju shkaktojnë dhjamosje dhe fryrje të barkut

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Shumë njerëz preken vetëm nga dhjamosja e barkut dhe jo e pjesëve të tjera të trupit. Kjo dukuri ndodh si shkak i dietave të varfra ushqimore, mungesës së aktivitetit fizik etj. Ja...

 

Ja hormoni që nuk ju lë të dobësoheni pavarësisht dietave dhe aktivitetit fizik

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Nëse jeni duke u përpjekur të bini në peshë dhe nuk shikoni asnjë rezultat pavarësisht dietave apo stërvitjes së rregullt, atëherë besohet të jetë hormoni leptin përgjegjës...

 

Ja si të bini 1 kg në javë në peshë duke konsumuar ujë

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Shumica e njerëzve përpiqen që të bien në peshë me anë të dietave dhe jo me aktivitet fizik apo me metoda të tjera që mund të rezultojnë shumë më efektive. Uji është shumë...

 

Mënyra praktike për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të rënë në peshë

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Pavarësisht dietave apo çdo mënyre për të rënë në peshë, asgjë nuk do të rezultojë e suksesshme nëse keni një metabolizëm të ngadaltë. Metabolizmi është celësi i dobësimit...

 

Nuk po humbisni peshë? Ekspertët zbulojnë arsyet përse ndodh një gjë e tillë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Harroni gjithçka që keni mësuar rreth dietave. Shumë njerëz e kanë vështirë të dobësohen dhe për këtë fajësojnë dietat. Por, jo vetëm mënyra e ushqyerjes...

 

Ja ushqimet e shëndetshme që do t’ju “zhgënjejnë” për shkak të sheqerit që përmbajnë

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi Sipas studimeve një njeri ha rreth 76.6 gram sheqer në ditë dhe është më shumë se dyfishi i sasisë së rekomanduar ditore. Sasia e lartë e sheqerit në gjak mund të shkaktojë...

 

Mënyrat më të mira për të përshpejtuar metabolizmin pa medikamente dhe për të djegur yndyrën

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi Shumë njerëz pavarësisht dietave që mbajnë e kanë të pamundur të dobësohen. Në fakt çelësi i dobësimit nuk është dieta, por përshpejtimi i metabolizmit. Sa më të ngadaltë...