Archive for: femije

Hipotiroidzmi tek fëmijët, shenjat paralajmëruese dhe problemet që sjell në shëndet

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Hipotiroidizmi i lindur është një gjendje që prek gjëndrën tiroide, e cila është një organ i vogël i vendosur në pjesën e poshtme të qafës....

 

Studim: Prindërit obezë, shkak për vonesë në zhvillimin e fëmijëve

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shendet+: Blertina Koka Fëmijët e lindur nga prindërit obezë mund të përjetojnë vonesë në zhvillim në fazat e para të fëmijërisë, sugjeron një studim i fundit. Sipas shkencëtarëve,...

 

E pabesueshme/ Shikoni se si 2-vjeçari i shpëton jetën binjakut

Përshtati në shqip për gazetën Shëndet+ dhe Shendeti Online: Blertina Koka Heronjtë nuk janë vetëm të mëdhenj. Ata janë të të gjitha përmasave dhe formave, përfshirë edhe fëmijë të vegjël. I tillë është edhe një 2-vjeçar...

 

Zakone higjienike që duhet t’u mësoni fëmijëve që në moshë të vogël

Përgatiti për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka

 

Pyet mjekun: A shërohet artriti tek fëmijët?

Përshëndetje. Jam një nënë e shqetësuar për gjendjen shëndetësore të djalit tim. Është diagnostikuar me artrit. Ju lutem, a mund të di a shërohet artriti te fëmijët? Përgjigjet mjeku pediatër reumatolog, Genti Xhelili Koncepti...

 

Ja sa lugë sheqer duhet të konsumojnë fëmijët në ditë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Fëmijët nuk duhet të konsumojnë më shumë se 6 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është ekuivalente me një çokollatë të vogël apo një kanoçe me pije të gazuar. Çokollatat...

 

10 arsye pse fëmijët nuk duhet të konsumojnë pije të gazuara

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Të mbushura me sheqer, substanca kimike dhe (zakonisht) me zero vlera ushqyese, pijet e gazuara janë një ndër ushqimet që duhet të heqim dorë me patjetër, sidomos...

 

Studim: Përdorimi i antibiotikëve tek fëmijët rrit rrezikun për diabet

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Në momentin e parë që ndihemi keq, zgjidhja e menjëhershme është marrja e antibiotikëve dhe ilaçeve, edhe pse e dimë që shkaktojnë efekte anësore. Madje, disa...

 

11 shenjat që tregojnë se fëmija juaj mund të bëhet gjeni

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Besoni se fëmija juaj 2 vjeç është shumë më i shkathët dhe i zgjuar se bashkëmoshatarët e tij, por nuk mund të jeni 100% i sigurt që do të jetë kështu edhe...

 

Konsumimi i kafes gjatë shtatzënisë. A ka pasoja negative?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Fize Smailaj Shpeshherë është diskutuar rreziku që mund të ketë mbi fëmijën konsumimi i kafeinës nga nënat shtatzënë. Si drogë që është, kafeina ka efekte psikologjike...