Archive for: Gazeta Shendeti

Studimi më i fundit: Letargjia mund të kurojë kancerin vdekjeprurës brenda 10 vitesh

  Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kanceri mund të kurohet brenda 10 vitesh duke vendosur pacientët në “gjumë të thellë”, shpresojnë ekspertët. Shkencëtarët kanë zbuluar...

 

Jetoni shumë pranë rrugës kryesore? Atëherë rrezikoheni nga kjo sëmundje

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Miliona njerëz janë të rrezikuar nga zhvillimi i dementias pasi jetojnë afër rrugës së makinave, sugjeron një studim i ri. Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit...

 

6 probleme me ciklin menstrual që nuk duhet t’i injoroni kurrsesi

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ndoshta disa prej jush nuk ju intereson nëse periodat vonohen apo (të lutem mos ejani më), megjithatë, janë disa simptoma të cilat nuk duhet të injorohen kurrsesi....

 

Dhuratat më të mira të fundvitit që mund t’i bëni bashkëshortes apo të dashurës

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Dhuratat në festat e fundvitit janë traditë e pashmangshme. Nëse akoma nuk e keni vendosur apo jeni në dilemë se çfarë t’i dhuroni të dashurës apo bashkëshortes tuaj këto...

 

Farmacistët fitojnë “luftën”: Kryqi farmaceutik nuk është reklamë

Denisa Canameti / Shendeti.com.al Tabela me simbolin që identifikon farmacitë nuk do të taksohet më si reklamë. Ka qenë ky vendimi i Drejtorisë së Tatimeve të Bashkisë Tiranë, pas kërkesës së depozituar nga Urdhri i Farmacistëve...

 

Receta natyrale që ul nivelet e kolesterolit të keq në gjak

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ju ka thënë doktori që keni kolesterol të lartë? Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni mënyrën e ushqyerjes dhe stilin e jetesës për të ulur...

 

Vetitë e mrekullueshme të panxharit dhe 12 problemet shëndetësore që kuron

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Panxhari dhe lëngu i tij janë një nga mrekullitë e natyrës. Ai është i pasur me vlera të pafundme ushqyese, me vitamina dhe minerale si zink, betainë, jod, natrium, kalcium,...

 

I ftohti ju ndihmon të bini në peshë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Të paturit ftohtë ju ndihmon të humbisni peshë, ka zbuluar një studim i ri nga Universiteti i Gjenevës. Aktiviteti fizik ose ekspozimi ndaj temperaturave të ulëta...

 

Alarmi i mjekut pediatër: Higjiena e nënave, shkak kryesor për sëmundjen e fëmijëve

Bisedoi: Elona Tereziu Mungesa e higjienës personale është një nga shkaqet kryesore për sëmundjen e fëmijëve. Kështu shprehet Ylli Berberi, mjek pediatër në Spitalin Continental, Tiranë. Në një intervistë për gazetën “Shëndet+”,...