Archive for: grip

Pyet mjekun: Kalova gripin, por më ka mbetur kolla! A është gjë shqetësuese?

Përshëndetje! Në dhjetor kalova gripin me kollë, temperaturë të lartë dhe ethe. Kolli më zgjati ca si shumë, pavarësisht mjekimit me Ampicillinë capsule 3×2, shurup Bisolvon 2×30 pika dhe 3 ditë nga 1 ampulë Prednizolon. Pas këtij...

 

Si të mbrojmë veten dhe të tjerët nga gripi

Aktualisht Shqipëria gjendet në periudhën e epidemisë së gripit. Viruset që qarkullojnë këtë vit janë (AH3N2),  të cilët janë të përfshirë në vaksinën e gripit. Gripi transmetohet nga njeriu tek njeriu me spërkla gjatë teshtimave,...

 

A mundet vitamina C të shërojë të ftohurën dhe gripin?

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Stina e dimrit është stina ku janë më të pranishmet virozat e tilla si gripi apo e ftohura. Studimet kanë treguar se një person mund të preket nga e ftohura dhe/ose gripi të...

 

Lulja që ju shpëton nga ftohja dhe infeksionet urinare brenda 24 orëve

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Jemi në sezonin kur virozat janë të përhapura kudo dhe është e pamundur të shpëtosh pa u prekur nga ftohja apo gripi. Ekspertja e mjekësisë alternative, dr. Sarah...

 

“Gripi i mori jetën vajzës time 5-vjeçare”, nëna paralajmëron prindërit e tjerë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka “Të gjithë fëmijët sëmuren nga gripi, sidomos gjatë dimrit, kur janë në shkollë dhe shpërthejnë viruset. Këtë mendoi nëna e 5-vjeçares Scarlett Anne Taylor...

 

Kujdes nga virozat e dimrit: Ja si të shpëtoni pa u sëmurur nga e ftohura dhe gripi

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Sipas studimeve më shumë se 200 viruse mund të shkaktojnë të ftohur dhe grip në sezonin e vjeshtë – dimrit. Në rastet më të këqija këto viruse mund të shkaktojnë ftohje...

 

Kura natyrale për virozat e dimrit: për kollitjet, bronkitin, pezmatimet e fytit etj

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Vjeshta dhe dimri janë stinët ku infeksionet bakteriale apo virale janë shumë të pranishme. Infeksionet virale që hasen gjatë këtyre muajve çojnë në bronkit, kollë të thatë...

 

Dimri po vjen, ja si të qëndroni pa u sëmurur nga e ftohura dhe gripi

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Dimri është stina ku virozat si të ftohurat dhe gripi janë më të përhapurat. Sipas ekspertëve të mjeksisë nëntori dhe dhjetori janë muajt ku infeksionet kanë tendencën më...

 

Shkon në spital me grip, kthehet me një dorë dhe pa këmbë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka E mendoi si grip të lehtë, por rezultoi të ishte një sëmundje më e rëndë, që i mori njërën dorë dhe dy këmbët. Duket si një histori e trilluar, po në fakt...