Archive for: kafe

3 filxhanë kafe në ditë ju shpëtojnë nga dementia

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Pirja e 3 filxhanëve kafe në ditë ul rrezikun e zhvillimit të dementias. Konsumimi i moderuar i kafeinës, sipas ekspertëve, parandalon formimin e grumbullit toksik...

 

Kafe apo çaj jeshil në mëngjes? Ja 7 arsye përse duhet të zgjidhni të dytin

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit me anë të dietës ushqimore, çaji jeshil është padyshim pija më e preferuar e mëngjesit për shumë njerëz të...

 

Ky përbërës është sekreti për të luftuar celulitin

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Kemi lajme të mira dhe të këqija. Lajmi i keq: është e pamundur që të zhdukësh plotësisht celulitin. Lajmi i mirë: ekziston një përbërës që, sipas disa studimeve,...

 

Studim: Kafja e mëngjesit na mbron nga tumori dhe përmirëson kujtesën

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka  Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes. Një studim i fundit ka zbuluar se kafja e mëngjesit ndihmon në përmirësimin...

 

Ky mund të jetë përfitimi më i mirë i kafes

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes. Ajo jo vetëm lufton diabetin dhe lloje të ndryshme kanceri, por mund të...

 

Konsumimi i kafes gjatë shtatzënisë. A ka pasoja negative?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Fize Smailaj Shpeshherë është diskutuar rreziku që mund të ketë mbi fëmijën konsumimi i kafeinës nga nënat shtatzënë. Si drogë që është, kafeina ka efekte psikologjike...

 

Ushqimet që nuk duhet t’i mbani asnjëherë në frigorifer

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Sa më nxehtë të jetë, aq më e vështirë është të mbash ushqimet të freskëta. Frigoriferi është zgjidhja e duhur në këtë rast, për të shmangur prishjen...

 

Gruaja obeze humbi 50 kg pasi hoqi dorë nga një ushqim i vetëm

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Nëna e tre fëmijëve, e cila e kishte zakon të konsumonte rreth 15 filxhanë kafeje në ditë, rrëfen se arriti të humbte rreth 50 kg nga pesha e saj vetëm duke hequr...

 

3 trajtime të çuditshme për celulitin, që funksionojnë vërtetë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Celuliti nuk duhet t’ju turpërojë, pasi, duhet ta pranojmë: Shumica prej femrave kanë celulit. Ai fillon të shfaqet tek gati 90% e femrave pas periudhës së adoleshencës....

 

A pini kafe me stomakun bosh? Ja çfarë rrezikoni

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al: D.Bardhi Kafja është një nga produktet më të dashura për njerëzit në mëngjes. Sipas studimeve, thuhet se kafja nuk duhet konsumuar me stomakun bosh, ju duhet të konsumoni mëngjes më...