Archive for: kancer gjiri

Vogëlushi hero i shpëton jetën nënës së tij me kancer

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Për shumë nëna të reja, mund të jetë shqetësuese nëse foshnjat e tyre refuzojnë të ushqehen me gji, ndërsa në rastin e Sarah Boyle kjo gjë...

 

Beteja e grave kundër kancerit të gjirit, gruaja tropojane: “Një gjë jo e gjallë nuk mund të na mposhtë ne të gjallat!”

Blertina Koka / Shëndet+ “Një gjë jo e gjallë nuk mund të na mposhtë ne të gjallat!” Janë këto fjalët e një gruaje të fortë tropojane, të cilën fati deshte të sprovonte betejën më të vështirë të jetës: përballjen...

 

Zbulim i rëndësishëm për kancerin e “pakurueshëm” të gjirit

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Gratë që vuajnë nga një nga format më vdekjeprurëse të kancerit të gjirit do të mund t’i nënshtrohen së shpejti një trajtimi të veçantë që mund t’u shpëtojë...

 

“Europa Donna Albania” merr pjesë në konferencën e Kancerit të Gjirit në Milano

Është zhvilluar Konferenca e 4-të për Kancerin e Gjirit në Milano të Italisë. Konferenca, e realizuar nga Koalicioni Evropian i Kancerit të Gjirit- Europa Donna, me qendër në Milano, u mbajt me datën 24 shtator, ku ishin pjesëmarrëse...

 

Kanceri i gjirit, testi më i ri i gjakut rrit shpresat për femrat

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Një analizë gjaku e prodhuar kohët e fundit zvogëlon ndjeshëm zhvillimin e kancerit të gjirit. Ky test, sipas ekspertëve, arrin të vlerësojë se kur  kanceri është bërë...

 

Ja çfarë problemesh shëndetësore fshihen pas ndryshimeve në lëkurë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Lëkura është organi më i madh në trupin e njeriut. Nëse gjërat nuk po funksionojnë siç duhet në pjesën e brendshme të trupit, shenjat shfaqen për herë të parë...

 

Aktorja e njohur dokumenton luftën e saj me kancerin në Instagram

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka  Aktorja e famshme Shannen Doherty, e cila është diagnostifikuar me kancer të gjirit vitin e kaluar, ka vendosur të dokumentojë luftën e saj me kancerin në Instagram....

 

E dini këtë shenjë të zakonshme të kancerit të gjirit?

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Nëna e dy fëmijëve, e cila po lufton me kancerin e gjirit, ka shpërndarë këtë foto në internet për të paralajmëruar femrat e tjera për një nga shenjat...

 

Studim/ Baballarët e shëndoshë rrezikojnë të bijat të preken nga kanceri i gjirit

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Baballarët e shëndoshë mund të vënë në rrezik vajzat e tyre që të preken nga kanceri i gjirit, ka zbuluar një studim i ri. Shkencëtarët thonë se, vajzat që...