Archive for: kancer

Një zbulim i rëndësishëm në luftën kundër kancerit

Përshtati në shqip: Blertina Koka Studimi më i fundit shton shpresat për gjetjen e një kure që do të zhdukë kancerin. Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për zhdukjen e antigjeneve që shkaktojnë sëmundjen, të cilat janë rezistente...

 

Personat mbipeshë, të rrezikuar nga këto 11 lloje kanceri

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Obeziteti rrit rrezikun e zhvillimit të 11 llojeve të kancerit, ka zbuluar një studim i ri. Të qenët mbipeshë ju rrezikon nga kanceri i gjirit, ezofagut,...

 

Ndotja e ajrit urban, kancerogjen për njerëzit

  Materialet e publikuara në këtë faqe janë pjesë e projektit: “Ajër i pastër në Tiranë: më shumë ecje, biçikleta dhe transport urban”, mbështetur financiarisht nga REC/ programi Achieve-Albanian Civil Society for...

 

Pneumologia Silvana Bala: Ajri i ndotur, shkak për sëmundje pulmonare. Për 2016-n, 450 raste të reja me kancer në mushkëri.

Të gjithë e dimë që një ambient i shëndetshëm është një ambient atmosferik i pastër. Një ambient i ndotur gjithmonë bëhet shkak për sëmundjet pulmonare, për faktin se organi i mushkërisë është organi që pasqyron në mënyrë...

 

Arben Ivanaj: Të gjithë ndotësit e ajrit, potencialisht të mundshëm për të dhënë sëmundje malinje

Parimisht të gjitha llojet e ndotësve të ajrit janë potencialisht të mundshëm që të japin sëmundje. Janë disa ndotës që japin më shumë sëmundje të mushkërive, sëmundje beninje të mushkërive, disa ndotës japin më shumë...

 

Studimi më i fundit: Letargjia mund të kurojë kancerin vdekjeprurës brenda 10 vitesh

  Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Kanceri mund të kurohet brenda 10 vitesh duke vendosur pacientët në “gjumë të thellë”, shpresojnë ekspertët. Shkencëtarët kanë zbuluar...

 

Kelly Clarkson flet për herë të parë për përvojën e dhimbshme me kancerin

  Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Pas 11 vitesh, Kelly Clarkson ka vendosur të ndajë me fansat një nga përjetimet më të dhimbshme të jetës së saj, momentin kur mëson se...

 

Frymëzoi botën me kërcimin dhe buzëqeshjen e saj, ndërron jetë vajza me kancer

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe Gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një paciente e sëmurë me kancer, e cila frymëzoi miliona njerëz me kërcimin e saj ndërsa ndodhej në spital, ka ndërruar jetë. Lajmi është bërë i ditur...

 

A mund të shkaktojë Nutella kancer? Ja çfarë kanë zbuluar ekspertët

Përshtati në shqip për Shëndeti Online dhe gazeta Shëndet+: Blertina Koka Një përbërës kyç tek Nutella mund të rrisë rrezikun për prekje nga kanceri, paralajmërojnë ekspertët. Vaji i palmës, një ingredient i përdorur tek nutella...

 

Kanceri mposht një tjetër legjendë të muzikës

Greg Lake (ne mes) ishte një nga yjet e muzikës në vitet ’70. Blertina Koka / Shendeti.com.al Ka ndërruar jetë në moshën 69-vjeçare një nga themeluesit e muzikës rok progresiv, Greg Lake. Ai ndërroi jetë të mërkurën pas...