Archive for: mjaltë

Pija dimërore me tre përbërës që do t’ju ndihmojë të dobësoheni

Përshtati në shqip për gazeta Shëndet+ dhe Shendeti Online: Blertina Koka Përpjekja për të rënë në peshë tani në dimër duket si një sfidë e pamundur. Megjithatë, keni akoma një mundësi për të mos u kursyer në të ngrënë...

 

Ja ushqimet që mund të zëvendësojnë fare mirë ilaçet, për shkak të vlerave ushqyese që mbartin

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Salmon: është një ndër ushqimet më të mira të pasura me acide yndyrore omega 3. Sipas ekspertëve këto acide yndyrore ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe rrisin...

 

Përzieni këto 2 përbërës dhe trajtoni artritin, diabetin, të ftohurën dhe sëmundje të tjera

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Për shekuj me rradhë njerëzit kanë përdorur produkte natyrale për të trajtuar sëmundje të ndryshme. 2 nga prduktet më të përdorura në mjekësinë alternative janë mjalti...

 

7 përfitimet suprizuese të mjaltit

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Mjalti është konsideruar si një nga mrekullitë e natyrës për shkak të vlerave të larta ushqyese që mbart. Që kohë më parë mjalti ka qënë përdorur si një ilaç natyral...

 

Qumësht me mjaltë: kura natyrale për pagjumësinë

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi  Pagjumësia është një problem që prek një numër të madh njerëzish, pavarësishët moshës. Medikamentet që përdoren për të trajtuar pagjumësinë japin efekte anësore të...

 

Mjalti i holluar mund të kurojë infeksionet urinare

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Uji dhe mjalti mund të jenë një armë e fuqishme kundër infeksioneve urinare tek pacientët, thonë kërkuesit anglezë. Zakonisht pacientët përdorin katetere, tuba që përdoren...

 

Maskë hidratuese për fytyrën, me mjaltë dhe shafran Indie

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Qumështi i artë është një nga ushqimet më të shëndetshme për momentin. Kjo pije magjike është përdorur në mjekësi për shekuj me radhë. Ajo përmban një përzierje...

 

Ja si të riparoni flokët e djegur dhe majat e dyfishta

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Në stinën e verës flokët dëmtohen shumë. Ato thahen, humbasin qëndrueshmërinë, digjen dhe formojnë maja të dyfishta. Faktorët kryesorë në ndikojnë në djegien dhe dëmtimin...

 

Mjaltë me hudhra, kombinimi më i mirë për pastrimin e mëlçisë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka read more »

 

Si të shpëtoni nga buzët e çara

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Përveçse jo estetike, buzët e çara mund të gjenerojnë bezdisje dhe madje në rastet më ekstreme edhe dhimbje. Shkaqet mund të jenë të shumëfishta. Dëmtimi nga...