Archive for: obezitet

Personat mbipeshë, të rrezikuar nga këto 11 lloje kanceri

Përshtati në shqip: Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Obeziteti rrit rrezikun e zhvillimit të 11 llojeve të kancerit, ka zbuluar një studim i ri. Të qenët mbipeshë ju rrezikon nga kanceri i gjirit, ezofagut,...

 

Jeni mbipeshë? Nga sëmundjet e zemrës deri tek diabeti, ja sëmundjet e tjera që rrezikoheni

Përshtati në shqip për “shendeti.com.al”: D.Bardhi Në ditët e sotme mbipesha mund të konsiderohet si problem shëndetësor. Mbipesha prek të gjitha moshat dhe gjinitë dhe shkaktarët kryesorë të saj janë dieta e varfër ushqimore...

 

Nënat mbipeshë po dëmtojnë fëmijët e tyre: Ata rrezikojnë të preken nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe astma

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: D.Bardhi Ekspertët kanë paralajmëruar se gratë duhet të jenë të shëndetshme përpara se të planifikojnë të kenë një fëmijë pasi në të kundërt ato mund të lindin fëmijë me...

 

Mëngjesi më i mirë për të humbur kilogramët e tepërt

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Mëngjesi më i mirë për t’u dobësuar duhet të jetë në fakt më i bollshëm. Në këtë përfundim ka arritur një studim i publikuar tek revista “Obesity”. Gjatë...

 

A po shkojmë drejt një krize obeziteti? Autopsia zbulon se çfarë i shkakton obeziteti trupit tonë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Fize Smailaj Të gjithë e dimë se si duket nga jashtë trupi i një individi obezë, por çfarë ndikimi ka në organet e brendshme ndjekja e një regjimi ushqimor jo të shëndetshëm...

 

Ky frut mund të parandalojë diabetin dhe ndihmon për t’u dobësuar

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ekspertët e dietave janë betuar gjithmonë se grejpfruti dhe ananasi mund të ndihmojnë për rënien në peshë si me magji. Tani shkencëtarët kanë shtuar një tjetër...

 

Mishi kontribuon në obezitet po aq sa sheqeri

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Mishi kontribuon po aq sa sheqeri në përhapjen e obezitetit në të gjithë botën, sugjeron një studim i ri. Shkencëtarët tek Universiteti Adelaide ekzaminuan konsumimin...

 

A mund të fshehë kjo erëz sekretin e dobësimit?

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Është cilësuar si “Grali i shenjtë” i kërkimeve mjekësore, dhe si mënyra më  e mirë për të luftuar obezitetin. Studimet kanë treguar se speci i kuq djegës...

 

Nuk po humbisni peshë? Ekspertët zbulojnë arsyet përse ndodh një gjë e tillë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al“: Blertina Koka Harroni gjithçka që keni mësuar rreth dietave. Shumë njerëz e kanë vështirë të dobësohen dhe për këtë fajësojnë dietat. Por, jo vetëm mënyra e ushqyerjes...

 

Studim/ Baballarët e shëndoshë rrezikojnë të bijat të preken nga kanceri i gjirit

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Baballarët e shëndoshë mund të vënë në rrezik vajzat e tyre që të preken nga kanceri i gjirit, ka zbuluar një studim i ri. Shkencëtarët thonë se, vajzat që...